Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2012

Πήρε το μάθημα (61-79) από την Ζαλγκίρις

Στο… ΟΑΚΑ έμειναν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και τη νίκη επί του Παναθηναϊκού και το πλήρωσαν με μια βαριά ήττα (61-79) από την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ!

Το σοκ ήταν ισχυρό για τους Πειραιώτες, που έδειξαν ότι έχουν αρκετές αδυναμίες τις οποίες πρέπει να βελτιώσουν για να προχωρήσουν στην Ευρωλίγκα. Η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ουσιαστικά περιορίστηκε σημαντικά η δράση του Σπανούλη αποτελεί «καμπανάκι» για τον Μπαρτζώκα και τους συνεργάτες του. Οι Λιθουανοί έκαναν επίδειξη δύναμης, αν μη τι άλλο δείχνοντας ότι θα είναι μια από τις εκπλήξεις στην φετινή διοργάνωση…

Με τον Βασίλη Σπανούλη να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό επιθετικά του Ολυμπιακού η ελληνική ομάδα πήρε με το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα (8-0 στο 4’) δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο. Έπειτα από τον αρχικό αιφνιδιασμό οι Λιθουανοί μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι με τους Τζάαμπερ-Λαφαγιέρ στην περιφέρεια και τους Κουζμίνσκας, Ντάριους Λαβρίνοβιτς κοντά στο καλάθι μειώνοντας σε 21-20 (στο 13.20’’).

Στην συνέχεια ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπαιξε περισσότερο με τους Πρίντεζη-Χάινς κοντά στο καλάθι έλεγξε την «εναέρια κυκλοφορία» και με τον Σπανούλη να δίνει λύσεις πήρε ξανά ένα μικρό προβάδισμα (28-24, στο 15.30’’). Στην συνέχεια με τον Λαφαγιέτ να σκοράρει η Ζαλγκίρις ισοφάρισε (31-31 στο 18.30’’) και εκεί μίλησε η προσωπικότητα του Βασίλη Σπανούλη, το χέρι-αλφάδι του Παπανικολάου και η σωστή τοποθέτηση του Χάινς που πήρε το ριμπάουντ έπειτα από την άστοχη δεύτερη βολή του Έισι Λο και έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (39-33) στον Ολυμπιακό στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά πιάνοντας στον… ύπνο τον Ολυμπιακό. Με τον Μάρκο Πόποβιτς να παίρνει μπροστά (σημείωσε 2/2 τρίποντα) προηγήθηκε με 49-43 (στο 26.30’’) και τους Ντάρντεν, Τζάαμπερ να σκοράρουν έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (49-59). Την ίδια ώρα οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να τα έχουν χαμένα και ο περιορισμός του Σπανούλη, «μπλοκάρισε» την επιθετική λειτουργία της ελληνικής ομάδας.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Χοάν Πλάθα πάτησαν… γκάζι και έκαναν «σκόνη και θρύψαλα» την άμυνα του Ολυμπιακού. Με καλάθια από τους Λαφαγιέτ, Φουτ και Τζάαμπερ βρέθηκε να προηγείται και με +21 (56-77) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης «παγώνοντας» το ΣΕΦ και τον κόσμο που πήγε στο γήπεδο μετά το «διπλό» επί του παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 39-33, 49-59, 61-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 15, Λο 1, Άντιτς 5, Σπανούλης 10 (1 τριπ.), Περπέρογλου 2, Ντόρσει, Σλούκας 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 12 (1 τριπ.), Παπανικολάου 3 (1 τριπ.), Μάντζαρης 11 (2 τριπ.).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Πλάθα): Ντάρντεν 8, Τζάαμπερ 9 (1 τριπ.), Πόποβιτς 16 (3 τριπ.), Λαβρίνοβιτς Ντ. 9 (1 τριπ.), Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 3, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 4, Λαφαγιέτ 10 (2 τριπ.), Καουκένας 8, Φουτ 7, Λαβρίνοβιτς Κ. 3.