Κυριακή, 16 Σεπτεμβρίου 2012

Ολυμπιακός:Με όπλο την άμυνα (Βίντεο)

Με όπλο την άμυναΟ Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο στα φιλικά του Σάσαρι και μετά την νίκη του επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατέβαλε την αντίσταση και της Σιένα με 71-67.

Καλύτεροι για τρία δεκάλεπτα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που κράτησαν την νίκη παρά την κούραση που έκανε την εμφάνισή της στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ ο Γκετσεβίτσιους με 11 πόντους, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Περπέρογλου με 10. Χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη αγωνίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι», που έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης μπήκαν πολύ δυνατά και έφτασαν να προηγούνται 19-10 με καλάθι του Κάιλ Χάινς λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε στο 21-17 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ επτά και οκτώ πόντων (37-30 με κάρφωμα του Περπέρογλου). Οι Ιταλοί «έτρεξαν» ένα 8-3 σε εκείνο το σημείο και έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (37-36).

Με δύο καλάθια του Δημήτρη Μαυροειδή ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 47-40 στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-48) με τρίποντα των Γκετσεβίτσιους και Πρίντεζη.

Η κούραση και η επιθετική δυσκολία των Πειραιωτών επέτρεψε στην Σιένα να πλησιάσει στο σκορ με συνεχόμενες βολές και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 62-61.Το κρίσιμο κλέψιμο του Πέρο Άντιτς μισό λεπτό πριν το φινάλε, έδωσε το δικαίωμα στον Κάιλ Χάινς να διαμορφώσει το τελικό 71-67, δίνοντας στους «ερυθρόλευκους» την πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-36, 56-48, 71-67

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Άντιτς 9, Περπέρογλου 10, Ντόρσι 6, Σλούκας 4, Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 11, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Κατσίβελης 2, Μάντζαρης (5ασίστ)

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 6, Μπράουν 14, Εζέ 8, Καραρέτο 10, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 12, Τζάνινγκ 5, Χάκετ 6, Μος 4