Τετάρτη, 8 Αυγούστου 2012

Η Ισπανία σε ματς-κατς 66-59 τη Γαλλία

Ύστερα από ένα κακό παιχνίδι αλλά με σασπένς και …ξύλο, η Ισπανία κέρδισε τη Γαλλία με 66-59 και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία.

Οι Ισπανοί αυτή τη φορά νίκησαν χάρη στην άμυνά τους, περιορίζοντας στους έξι πόντους τους Γάλλους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι "τρικολόρ" ήταν μπροστά με 57-54 αλλά στα τελευταία έξι λεπτά έπαθαν μπλακ άουτ και οι "φούριας ρόχας" με ένα 12-0 καθάρισαν το παιχνίδι.

Στο φινάλε πήγε να τιναχτεί το ματς ύστερα από δυο σκληρά φάουλ των Τουριάφ και Μπατούμ σε Ρούντι και Ναβάρο αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 22-17, 37-34, 53-51, 59-66.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 2, Μπατούμ 9, Τραορέ 2, Πάρκερ 15, Μποκολό, Πιετρούς 10, Ντε Κολό 2, Ντιό 15, Τουριάφ, Ζελαμπάλ 2.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 8, Φερνάντεθ 7, Ροντρίγκεθ, Ναβάρο 11, Καλντερόν 4, Ρέγες 2 , Σαν Εμετέριο 2, Γιουλ 8, Μ. Γκασόλ 12, Ιμπάκα 4.