Πέμπτη, 31 Μαΐου 2012

Η απάντηση των «τελειωμένων»

Η απάντηση των «τελειωμένων»Σιγά μην παρέδιδε τα όπλα τόσο εύκολα!
Ο Παναθηναϊκός δεν είναι διατεθειμένος να δώσει το στέμμα του και αυτό βάλθηκε να αποδείξει στον 4ο τελικό της σειράς στο ΟΑΚΑ! Με τον Μπατίστ να θυμίζει τον... παλιό καλό Μάικ, οι «πράσινοι» επικράτησαν του Ολυμπιακού με 84-74, έφεραν τη σειρά στα ίσια (2-2) και έστειλαν τους τελικούς σε 5ο ματς.
Έτσι λοιπόν, το ερχόμενο Σαββάτο (2/6), βρέξει-χιονίσει, θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στο ΣΕΦ. Βέβαια ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο εξαιτίας του πλεονεκτήματος έδρας, πόσω μάλλον από τη στιγμή που τη φετινή σεζόν έχει γνωρίσει μόνο μία ήττα (σ.σ. από την ΤΣΣΚΑ) στο φαληρικό παλέ.

Όμως όταν μια ομάδα κατακτά για εννιά φορές συνεχόμενες φορές το πρωτάθλημα και 13 τα τελευταία 14 χρόνια, κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα. Ακόμα και αν τη φετινή σεζόν, η πλάστιγγα (μοιάζει να) γέρνει στη μεριά των αντιπάλων. Από την άλλη υπάρχουν κάποιοι παίκτες που είναι μπαρουτοκαπνισμένοι από τέτοιες καταστάσεις και έχουν κάνει... βίωμα αυτά τα ματς.
Άλλωστε η όλη ιστορία που προηγήθηκε τις προηγούμενες ημέρες και οι αναφορές για... γερόντια και «τελειωμένους παίκτες» έθιξε τον μπασκετικό εγωισμό όλων! Όπως για παράδειγμα του Μάικ Μπατίστ, ο οποίος θύμησε έναν... έφηβο Αμερικανός που διψάει για τίτλους και διακρίσεις. Υπήρχαν στιγμές στο ματς που έπαιζε μόνος του τους ψηλούς του Ολυμπιακού και μετά το νωθρό του δεκάλεπτο, πήρε φόρα και δεν σταματούσε με τίποτα!
Σε 31 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 23 πόντους έχοντας 6/12 δίποντα (σ.σ. 1/6 στο α' δεκάλεπτο και 5/6 στο υπόλοιπο ματς!!), 11/14 βολές, 11 ριμπάουντ (7 επιθετικά!!) και μόλις ένα λάθος! Δίπλα του, ένας παίκτης που έχει φάει τα μεγάλα ματς με το κουτάλι! Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε τον πιο ώριμο τελικό με 12 πόντους και 7 ασίστ, την ώρα που ο... συνήθης ύποπτος Δημήτρης Διαμαντίδης συμπλήρωνε την εμφάνιση των συμπαικτών του με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.
Από την άλλη ο Ολυμπιακός αν και ήταν μέσα στο ματς καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, αν και είχε τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκειά του, στο τέλος έμοιαζε να... μένει από δυνάμεις. Μπορεί το τέταρτο δεκάλεπτο να θεωρείται το «καλό του» αλλά σε αυτό το ματς ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που έκλεψε τη δόξα.
Με το 9-0 σερί στο ξεκίνημα της περιόδου γύρισε όλο το παιχνίδι, βρέθηκε να προηγείται με 69-61 και όπως είναι γνωστό οι παίκτες που έχει στο ρόστερ του, δεν... αυτοκτονούν τόσο εύκολα. Οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να μειώσουν σε 74-73 στο 37' αλλά η εμπειρία των γηπεδούχων δεν επέτρεψε να χάσουν το ματς από τα χέρια τους. Για τον Ολυμπιακό εξαιρετική ήταν η παρουσία του Έισι Λο, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρχε η απαραίτητη βοήθεια από τους υπόλοιπους περιφερειακούς.
Σλούκας, Μάντζαρης, Γκετσεβίτσιους έμειναν στο «μηδέν», ο Σπανούλης (αν και μοίρασε 8 ασίστ) δεν πήρε πολλές προσπάθειες (3/8 σουτ), ο Χάινς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και τα πάντα τα περίμεναν από τους φόργουορντ...
Ένας Καϊμακόγλου δεν... έφτανε
Το ξεκίνημα του αγώνα θύμισε κατά πολύ το παιχνίδι του ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του στο ματς και με γνώμονα την πίεση στην περιφέρεια και τις βοήθειες στους ψηλούς, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε πολλά λάθη (5 στον αριθμό) και άστοχα σουτ (1/7 εντός πεδιάς στο πρώτο τρίλεπτο). Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με 11-4 χάρη στην καλή εμφάνιση των Άντιτς και Ντόρσεϊ.
Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Καϊμακόγλου, αφού ούτε ο Άντιτς, ούτε ο Πρίντεζης (που ακολούθησε) μπόρεσαν να βοηθήσουν στο μαρκάρισμά του. Αποτέλεσμα; Να πετύχει τους 10 από τους πρώτους 13 πόντους της ομάδας του (με 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), αλλά να μην έχει στηρίγματα από τους υπολοίπους και ειδικά από τον Διαμαντίδη, ο οποίος έμεινε στο «μηδέν» στο πρώτο δεκάλεπτο με 0/4 σουτ και 3 λάθη! Ο Κέσελ είχε κάνει καλή δουλειά στο μαρκάρισμά του και μετά την είσοδο του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός βρήκε το εύκολο καλάθι στο ανοικτό γήπεδο και έκλεισε την περίοδο στο 19-14.
Σερί και... απάντηση
Το γρήγορο 3-0 των γηπεδούχων σε ένα λεπτό «κατέβασε» τη διαφορά στους δύο πόντους (17-19 στο 11') αλλά έκτοτε ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Με τον Ίβκοβιτς να επαναφέρει τον Ντόρσεϊ στη θέση του Χάινς, ο οποίος είχε προβλήματα απέναντι στον Βουγιούκα και να βάζει για πρώτη φορά στο παρκέ τον Κώστα Παπανικολάου, η ομάδα του Περαιά πραγματοποίησε ένα σερί 9-0 και πήρε διαφορά 11 πόντων (28-17) στα μέσα του β' δεκαλέπτου.
Όμως μια τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Ίβκοβιτς για διαμαρτυρία άλλαξε εκ νέου την εικόνα του αγώνα. Με τον Διαμαντίδης να... παίρνει τα πάνω του (πέτυχε 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με 2/5 σουτ και 2/2 βολές) και τον Σμιθ να αποδεικνύεται ο παίκτης κλειδί στη θέση του πάουερ φόργουορντ κάνοντας σπουδαία δουλειά σε επίθεση και άμυνα, ο Παναθηναϊκός έφτασε σ' ένα επιμέρους 11-2 και μείωσε σε 30-28 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο.
Saras Vs Law
Σε αυτό συνετέλεσε τα μέγιστα η εκπληκτική απόδοση του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος με την οξυδέρκειά του έδωσε πέντε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του (σ.σ. 5 ασίστ) και βοήθησε προκειμένου ο Παναθηναϊκός να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στον αντίποδα, ο Έισι Λο έκανε το καλύτερο ημίχρονο με τα χρώματα του Ολυμπιακού (10 πόντοι με 3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές σε 13 λεπτά), ενώ το μεγάλο πρόβλημα του Ίβκοβιτς ήταν τα τρία φάουλ του Χάινς και τα δύο του Ντόρσεϊ (6π., 7ριμπ.), γεγονός που τον ανάγκασε να εμπιστευτεί από πολύ νωρίς τον Λάζαρο Παπαδόπουλο. Στο πρώτο μισό του αγώνα τα ποσοστά του Παναθηναϊκού στα σουτ εντός πεδιάς ήταν... τραγικά με 9/26 δίποντα (σ.σ. με τον Μπατίστ να μετράει 1/6!), την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 11/18!
Ο Ολυμπιακός των «κοντών» και ο... Μπατίστ
Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο ματς (39-38 στο 21') και να παραμένουν μπροστά στο σκορ (44-43) μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Έκτοτε, ο Ίβκοβιτς εμπιστεύτηκε κοντό σχήμα, με τους Γκετσεβίτσιους, Σπανούλη στα γκαρντ και χωρίς «καθαρό πεντάρι» έχοντας τρία φόργουορντ (Άντιτς, Παπανικολάου, Πρίντεζη) στο παρκέ. Αποτέλεσμα; Να υπερτερήσουν των ψηλών του Ομπράντοβιτς (Περπέρογλου, Μπατίστ, Καλάθη, Καϊμακόγλου, Τσαρτσαρή) και να στείλουν εκ νέου τη διαφορά στους οκτώ πόντους (47-55) τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.
Κάπου εκεί «απάντησε» ο Ζοτς επαναφέροντας Διαμαντίδη, Γιασικεβίτσιους και έτσι βρέθηκαν οι λύσεις και οι διάδρομοι για το καλάθι του Ολυμπιακού. Λίγο τα τέσσερα φάουλ του Χάινς (με αποτέλεσμα να περάσει ο αργός Παπαδόπουλος στο ματς), λίγο η κατακόρυφη άνοδος στην απόδοση του Μπατίστ, ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 8-0 έφερε το ματς στα ίσια (55-55) και τον Αμερικανό να έχει πετύχει στο τρίτο δεκάλεπτο 10 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-38, 55-58, 84-74
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζ. Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 23 (11ριμπ.), Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15(3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7(1), Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 12(1), Γιασικεβίτσιους 12(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Ιβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 16(1), Άντιτς 11(3), Σπανούλης 8(1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης, Σλούκας.