Πέμπτη, 24 Μαΐου 2012

Πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Πολύ σκληρός για να πεθάνει! Τελικός με τα… όλα του ήταν το δεύτερο ματς της σειράς στο ΟΑΚΑ!

Αυτή τη φορά η ομάδα που χαμογέλασε ήταν ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας δύσκολα τον Ολυμπιακό στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (81-79) με αποτέλεσμα να φέρει τη σειρά στα ίσια (1-1) ενόψει του 3ουαγώνα στο ΣΕΦ.
Όπως είχε πει και ο Ρούντι Τομγιάνοβιτς «ποτέ μην υποτιμάς την καρδιά του πρωταθλητή» και όπως απέδειξαν οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ισχύει και μάλιστα με το παραπάνω. Αν και ο Ολυμπιακός έδειξε για ένα ακόμα ματς ότι δεν είναι ομάδα που παραδίδει εύκολα τα όπλα, ακόμη και όταν βρεθεί πίσω στο σκορ, οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που πήραν στο τέλος το ψυχολογικό αβαντάζ.
Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να «οργιάζει» στο παρκέ και να αποδεικνύει ότι είναι πλασμένος για τέτοια παιχνίδια, τον Κώστα Καϊμακόγλου να αποδεικνύεται στον παίκτη-κλειδί του αγώνα με την απόδοσή του στο 3ο δεκάλεπτο και τον Μάικ Μπατίστ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα μετά την… αφύπνισή του, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να φτάσει στην τελική επικράτηση.
Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την ευκαιρία να «κλέψει» το παιχνίδι, όπως ακριβώς και στην Πόλη. Αν και βρέθηκε με 16 πόντους πίσω στο σκορ (63-47), αν και είχε χάσει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου (74-64 στο 32') στο τέλος μπόρεσε να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.
Όμως ο Βασίλης Σπανούλης (αν και βοήθησε στην τελευταία περίοδο προκειμένου να πάει το ματς στον πόντο 77-76) δεν… ντύθηκε Πρίντεζης αστοχώντας σε τρίποντο στα 21'' πριν από το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 79-78 υπέρ των γηπεδούχων.
Όμως στα 3'' ο Καϊμακόγλου έβγαλε «μαγική» ασίστ στον Μπατίστ τη στιγμή που επικρατούσε αναμπουμπούλα με την επαναφορά της μπάλας και ο Αμερικανός, φάτσα με το καλάθι «κάρφωσε» για το 81-78. Αμέσως μετά ο Σπανούλης κλήθηκε να σουτάρει ένα ζευγάρι βολών, ευστόχησε στην πρώτη, αστοχησε επίτηδες στη δεύτερη, αλλά ο Λάζαρος Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα στην προσπάθειά του να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ.
Ο Διαμαντίδης τελείωσε το ματς με 23 πόντους έχοντας 6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές και 4 ασίστ, ενώ ο Καϊμακόγλου (που έβγαλε τρομερή ενέργεια, ειδικά στα ριμπάουντ) ειχε 11 πόντους (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και 10 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, ο Καιλ Χάινς ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Ολυμπιακο (18 πόντοι με 6/10 δίποντα, 6/8 βολές) αφού τα… έβαλε με όλους τους ψηλους των γηπεδούχων.
Καλάθι με… αίτηση
Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδιαίτερα νευρικό και για τις δύο ομάδες. Πόντους εντός πεδιάς σημείωναν μόνο με… αίτηση (ειδικά ο Ολυμπιακός) αφού μόνο από τη γραμμή των βολών μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν το πρώτο τους δίποντο 04:30 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (κάρφωμα του Ντόρσεϊ από ασίστ του Σπανούλη), την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν μόνο δύο εντός πεδιάς.
Το δυνατό παιχνίδι κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να έχει 10/14 βολές και 5/12 σουτ, ενώ ο Ολυμπιακός 8/12 βολές και 5/15 σουτ. Πάντως ήταν εμφανής η πρόθεση και των δύο προπονητών να σταματήσουν την δημιουργία του αντίπαλου, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να «τρέξουν» και τον Παναθηναϊκό να «ταϊσει» τους ψηλούς.
Χάινς και… Παπανικολάου
Λίγο η είσοδος του Γκετσεβίτσιους, λίγο οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Χάινς έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής με τη λήξη του δεκαλέπτου (20-19). Εκτοτε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς «έριξε» τον Παπανικολάου πάνω στον Διαμαντίδη και για τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφερε να τον περιορίσει αισθητά και ο Ολυμπιακός να πάρει την κατάσταση στα χέρια του.
Με τον Χάινς να κερδίσει κατά κράτος τον Βουγιούκα (σ.σ. τον υποχρέωσε να κάνει τρία φάουλ!) και τον Πρίντεζη να μην αντιμετωπίζει προβλήματα από τον Καϊμακόγλου, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +5 (31-36) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο.
Η «ζώνη» του Ντούντα και ο Περπέρογλου
Κλειδί του ημιχρόνου η «ζώνη» του Ολυμπιακού με την οποία «εξαφάνισε» τον Μάικ Μπατίστ! Ο Αμερικανός σέντερ των «πρασίνων» είχε σε εκείνο το διάστημα μόλις δύο πόντους με 2/2 βολές και 0/4 σουτ αφού ο Ολυμπιακός είχε «κλείσει» (και σε αυτό το ματς) τα pick `n roll του Παναθηναϊκού. Και όλα αυτά; Τη στιγμή που τα δύο γκαρντ (Σλούκας και Μάντζαρης) είχαν χρεωθεί με τρία φάουλ και τον Κατσίβελη να παίρνει από… νωρίς χρόνο συμμετοχής στον δεύτερο τελικό.
Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο ματς χάρη στο «μις ματς» του Περπέρογλου με Σλούκα και Γκετσεβίτσιους, όπως και με τις επιθετικές πρωτοβουλίες που πήρε ο Διαμαντίδης (13 πόντοι στο ημίχρονο με 4/5 δίποντα, 5/6 βολές) στο πρώτο μισό του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι (παρά τη «ζώνη» του Ολυμπιακού) οι γηπεδούχοι επιχείρησαν μόνο ένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν 16/22 βολές και 11/25 δίποντα.
Σούπερ Καϊμακόγλου και… 16-0!
Με τους ίδιους… οιωνούς ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να κρατάει διαφορά πέντε πόντων μέχρι το 22' (40-45). Όμως από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων οι οποίοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια και εκμεταλλεύτηκαν τα τρία φάουλ των Ντόρσεϊ και Χάινς μέσα σε ένα λεπτό!
Αποτέλεσμα; Ο Παναθηναϊκός να πραγματοποιήσει ένα σερί 16-0 (!) με τον Κώστα Καϊμακόγλου να σημειώνει τους 9 πόντους και τον Μπατίστ να «ξυπνάει» από τον λήθαργο του ημιχρόνου βάζοντας την υπογραφή του μ' ένα απίθανο κάρφωμα ανάμεσα σε δύο παίκτες! Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 11 πόντους (56-45 στο 26') αφού οι παίκτες του Ολυμπιακού έμοιαζαν να έχουν πάθει μπλακ άουτ, ειδικά στην επίθεση που δεν μπορούσαν ούτε να… πλησιάσουν στο καλάθι του Παναθηναϊκού. Μάλιστα λίγο πριν από το τέλος της περιόδου το σκορ έφτασε και στο +16 (63-47) για τους γηπεδούχους.
Και πάλι ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς με τον Σπανούλη στον πάγκο! Με πεντάδα τους Χάινς, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Γκετσεβίτσιους, Μάντζαρη, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 12-2 και μείωσαν σε 65-59.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζ. Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11, Λόγκαν, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23 (2), Βουγιούκας 4 , Καλάθης 4(1), Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 11(1), Γιασικεβίτσιους 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Ίβκοβιτς): Χάινς 18, Άντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7 (4κοψ.), Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8(2), Πρίντεζης 10(1), Παπανικολάου 11(1), Μάντζαρης 5(1), Σλούκας 4 (1), Κατσίβελης.