Κυριακή, 13 Μαΐου 2012

Τον έριξαν από το θρόνο

Η εκθρόνιση του Πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκού έμελλε τελικά να γίνει στον ημιτελικό του Final 4 της Ευρωλίγκας στην Κωνσταντινούπολη. Οι πράσινοι έχασαν με 66-64 μολονότι βρέθηκαν να προηγούνται πολύ νωρίς βέβαια, ακόμα και με 14 πόντους διαφορά. Οι πράσινοι έχουν φοβερά παράπονα από τον Ισπανό διαιτητή Μαρτίν ο οποίος είχε τελείως διαφορετικά κριτήρια σε φάσεις μακριά από τη μπάλα σχεδόν σε όλο το ματς ενώ και στο τέλος, στο απόλυτα κρίσιμο σημείο με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 64-60 χάρη στον Σάρας, φώναξε σε πολλές περιπτώσεις αφού έμεινε άποντος στα τελευταία 2'10''!
Καλύτερο ξεκίνημα σε Final 4 ο Παναθηναϊκός είχε να κάνει από τον τελικό του Βερολίνου, το 2009.Άρχισε με 6 πόντους του Μάριτς και μόλις στο 4ο λεπτό είχε διαφορά δέκα πόντων, 14-4 από το τρίποντο του Σάτο. Με σαφή οδηγία να φορτώνει με μπάλες τους ψηλούς, οι πράσινοι έκαναν σμπαράλια τη γραμμή ψηλών των Ρώσων, αφού μετά τον Μάριτς κι ο Μπατίστ πρόλαβε να προσθέσει επτά πόντους στην α' περίοδο. Μαζί με τα τρίποντα των Σάρας-Σάτο που εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έκλεινε μέσα στο ζωγραφιστό, η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους, 9-23, 11-25 και 15-29 στο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στην ΤΣΣΚΑ. Άλλαξε την αντιμετώπιση των pick'n'roll του Παναθηναϊκού, ο Κιριλένκο ανέλαβε δράση με τους 8 προσωπικούς του πόντους σε αυτό το διάστημα ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε όλα κι όλα δύο εύστοχα σουτ σε δέκα λεπτά, ένα τρίποντο του Καλάθη κι ένα Καλάθη του Μπατίστ αλλά από τα 5,5 μέτρα. Η διαφορά ψαλλιδίστηκε αμέσως και οι Ρώσοι ισοφάρησαν 32-32 με επιμέρους σκορ 17-3 πριν σκοράρει ο Μπατίστ για το 32-34 του ημιχρόνου. Οι πράσινοι βέβαια είχαν παράπονα από τους διαιτητές κ ιο Ομπράντοβιτς τους ακολούθησε σχεδόν έως τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα, αφού τα φάουλ ήταν 14-8 εις βάρος του Παναθηναϊκού κι οι βολές 18-3 για την ΤΣΣΚΑ!

Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γιασικεβίτσιους για το 39-34 του Παναθηναϊκού δεν ανέκοψαν την αντεπίθεση των Ρώσων. Με 7-0 σερί και τον Κιριλένκο να τα κάνει όλα, η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας προσπέρασε για πρώτη φορά με 41-39 στα 6'25'' για το 30'.

Ο κορυφαίος σε διάρκεια και σε πολλούς τομείς πράσινος, ο Κώστας Καϊμακόγλου, ανέλαβε και επιθετική δράση για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, αφού πέτυχε 10 πόντους στα 6 τελευταία λεπτά της γ' περιόδου για να παγειώσει ξανά το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας που από το 44-42 της ΤΣΣΚΑ προσπέρασε 48-52 και έκλεισε την γ' περίοδο 51-55 με το γκολ-φάουλ του Διαμαντίδη, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε πετύχει και το πρώτο του τρίποντο έπειτα από πέντε άστοχες προσπάθειες. Το ματς όμως φαινόταν ότι θα είναι θρίλερ έως το φινάλε. Από το υπέρ του 57-51 ο Παναθηναϊκός πάλι βρέθηκε πίσω στο σκορ 58-57 και 60-59 με τον Ισπανό διαιτητή Μαρτίν να παίρνει πάνω του αποφάσεις που ξεσήκωναν τον πράσινο πάγκο. Παρ' όλα αυτά οι πράσινοι δεν λύγιζαν: Καϊμακόγλου, Περπέρογλου, Διαμαντίδης έπαιζαν σαν σκυλιά στην άμυνα και την μπαγκέτα ξαναπήρε ο τεράστιος Σάρας που πέτυχε 7 σερί πόντους για να δώσει προβάσιμα στον Παναθηναϊκό, 64-60 με 2'10'' για το τέλος!

Ο Σβεντ μείωσε 63-64 στα 1'26'' κι ενώ προηγήθηκε καταφανές φάουλ του Κρστιτς στον Μπατίστ που δεν δόθηκε ποτέ!Πάλι ο ίδιος διαιτητής, ο Μαρτίν αν και μπροστά στη φάση στα 45'' δεν είδε ότι η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Σβεντ κι έδωσε επαναφορά ΤΣΣΚΑ με τον Τεόντοσιτς να κάνει το 65-64 στα 38''!!! Ο Γιασικεβίτσιους αστόχησε υπό πίεση σε λέι απ, και ο Σβεντ κέρδισε φάουλ  στα 21'' Έβαλε την πρώτη βολή για το 66-64 κι έχασε τη δεύτερη αλλά ο Μπατίστ την έδιωξε εκτός γηπέδου και η επαναφορά ήταν για τους Ρώσους. Στα 9'' ο Τεόντοσιτς χάνει δύο βολές κι ενώ πάλι στη φάση ο Ομπράντοβιτς διαμαρτυρήθηκε για βήματα του Σέρβου αλλά η ουσία ήταν ότι στα 9'' είχε δική του την τελευταία επίθεση.Ωστόσο ο Διαμαντίδης έμεινε με την μπάλα στα χέρια, την πέταξε στα πόδια του Καϊμακόγλου κι ο χρόνος τελείωσε δίχως να κάνουν οι πράσινοι το τελευταίο σουτ και να διεκδικήσουν τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιούγκεμπραντ (Φινλανδία), Μαρτίν (Ισπανία), Ράντοβιτς (Κροατία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 12 (1/6 τριπ., 3 ασ.), Λαβρίνοβιτς 2, Σισκάουσκας 5, Κρστιτς 8, Κιριλένκο 17 (9 ριμπ., 4 μπλοκ), Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 15 (1), Κάουν 2, Χριάπα 3 (1), Γκόρντον 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Λόγκαν 2, Σάτο 3 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (1/9 τριπ.), Βουγιούκας, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου 10 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Γιασικεβίτσιους 19 (3/6