Πέμπτη, 10 Μαΐου 2012

Κολοσσός δέκα λεπτών!

Με νίκη ξεκίνησε τη σειρά των αγώνων για την τρίτη θέση ο Κολοσσός καθώς επιβλήθηκε με 71-68 του Πανιώνιου που στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου είχε φτάσει να προηγείται με 17 πόντους διαφορά.

Οι «θαλασσί» έκαναν την ολική επαναφορά με επιμέρους σκορ 22-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο και κορυφαίο τον Μάρκους Χάτεν. Συνεχόμενα λάθη των διαιτητών στο τέλος. Οι «κυανέρυθροι» σωστά ζήτησαν τρεις βολές στην τελευταία φάση ενώ δόθηκαν δύο στην προσπάθεια του Τζον Ντίμπλερ ο οποίος νωρίτερα είχε πατήσει γραμμή.

Συγκεντρωμένος και πολύ καλά διαβασμένος ήταν ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα των παικτών του Κολοσσού. Οι γηπεδούχοι είχαν επτά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο όπου οι «κυανέρυθροι» ήταν μπροστά με 18-14. Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά συνέχισαν τις λανθασμένες επιλογές και χάρη στην ευστοχία του Νίκου Μπάρλου ο Πανιώνιος μπήκε μπροστά με 12 πόντους διαφορά στο 17’ (34-22).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη και χάρη στην καλή τους άμυνα κρατούσαν χαμηλά τον Κολοσσό. Στο 22’ η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (45-28) με τους «κυανέρυθρους» να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με ένα σερί 8-0 ο Κολοσσός επιδίωξε να αντεπιτεθεί και κατάφερε να μειώσει (49-57) αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη ενώ χαλάρωσαν την αμυντική τους λειτουργία.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση έγινε πραγματικό ντέρμπι με τον Κολοσσό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (60-60) στο 36’ μετά από τέσσερις πόντους του Σκότι Χόπσον. Οι «θαλασσί» είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους περνώντας μπροστά (65-62) μετά από επιμέρους σκορ 16-5 στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που ο Πανιώνιος αναζητούσε τρόπο να αντιδράσει. Στο τελευταίο λεπτό ο Κολοσσός μπήκε έχοντας το προβάδισμα με 67-64.

Με τρίποντο του Μπάρλου στα 10’’ ο Πανιώνιος μείωσε στον έναν (69-68). Ο Ξανθόπουλος έκανε φάουλ στον Χάτεν στα 8’’. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε στη μία, έχασε τη δεύτερη αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ με συνέπεια ο Τσάμης να πάει στις βολές όπου είχε 1/2 (71-68). Στην τελευταία φάση ο Ντίμπλερ κέρδισε φάουλ αλλά ήταν άστοχος, ωστόσο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ζητήσει τρεις βολές αντί για δύο που υπέδειξαν οι διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 26-37, 49-57, 71-68

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 1, Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής 9(2), Πάνος 1, Γεωργαλής 3, Ασημακόπουλος 9(1), Μπόικιν 10(1), Χαρίσης, Τσάμης 11, Χόπσον 12.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 5(1), Κις 4, Αθανασούλας, Ντίμπλερ 11(2), Μπατής 3(1), Καβαδάς 6, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 8, Παραγιός 4, Μπάρλος 19(4).