Κυριακή, 13 Μαΐου 2012

BAD BOYS!!!

Με μαγκιά και ψυχή ο Ολυμπιακός έλιωσε την Μπαρτσελόνα (68-64) και τους διαιτητές και την Κυριακή θέλει να ολοκληρώσει το θαύμα, παίρνοντας την κούπα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε σαν…  ταυρός σε υαλοπωλείο και πριν οι Καταλανοί πάρουν χαμπάρι τι συμβαίνει, το ταμπλό έγραφε 8-0 και 10-2 με τον Βασίλη Σπανούλη να δίνει το σύνθημα και τους υπόλοιπους να ακολουθούν . Ο Πασκουάλ, προσπάθησε να ηρεμήσει τους παίκτες του και με σαφή προσανατολισμό να περνάει η μπάλα στον Εντόνγκ, η Μπαρτσελόνα έκλεισε το σκορ στο 13-9, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (17-11). Με καλάθι του Σλούκα οι Πειραιώτες ξέφυγαν εκ νέου με οκτώ (19-11) στο 11’ όμως η «ενεργοποίηση» του Ναβάρο, έδωσε το δικαίωμα στην ισπανική ομάδα, αρχικά να ροκανίσει τη διαφορά και εν συνεχεία νε περάσει για πρώτη φορά στο σκορ με 26-27 στο 17’, με τρίποντα βόμβα του… Λα Μπόμπα. Οι Πειραιώτες ωστόσο δεν… μάσησαν. Με άμυνα μπετόν και γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 4 πόντων (33-29) και την καλύτερη φάση των ημιτελικών, όταν ο Ντόρσεϊ παραλίγο να γκρεμίσει το καλάθι έπειτα από θεαματική πάσα του Kill Bill, στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν σχεδόν… βγαλμένο από καρμπόν, σε σχέση με αυτό του πρώτου μέρους. Με τσαμπουκά, ταχύτητα στην επίθεση και τον Γιώργο Πρίντεζη να παίρνει τα… σκαλπ των αντιπάλων του, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν 41-33 στο 23’, ενώ θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και σε διψήφια διαφορά αν οι διαιτητές, συνεχίζοντας το… ανθελληνικό μένος τους, δεν μετέτρεπαν την ΤΑΠΑΡΑ του Παπανικολάου στον Εντόνγκ σε φάουλ. Αντ’αυτού οι Ισπανοί έφτασαν στο καλάθι (4341) στο 25’ με τον Ολυμπιακό να κρατάει ωστόσο το προβάδισμα στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (50-47).

Η απίστευτη εμφάνιση του «Παπ» σε άμυνα και επίθεση αλλά και το πάθος όλων των παικτών του Ολυμπιακού, έφερε τον Ολυμπιακό στο +7  (56-49) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.  Κάπου εκεί Ναβάρο και Σάδα «όπλισαν» και με δύο τρίποντα έγραψαν το 56-54 στο 34’. Μάχη σώμα με σώμα. Ενάμισι λεπτό αργότερα ο Πρίντεζης με τρίποντο-μαχαιριά γράφει το 61-56, ενώ στο 36’ με 1/2 βολές έπειτα από ηρωϊκά επιθετικά ριμπάουντ του Ντόρσεϊ, ο Παπανικολάου κάνει το 62-56. Η Μπαρτσελόνα είναι φανερό πως έχει μπλοκάρει. Ο Μάντζαρης με 1/2  βολές φέρνει τον Ολυμπιακό στο +7 (63-56) με τριάμισι για το τέλος. Στο 1’54’’ ο Μάικλ με 2/2 βολές μειώνει σε 63-59, οι διαιτητές εφευρίσκουν επιθετικό φάουλ στο Λο και… αμυντικό στον Μάντζαρη επί του Ναβάρο και ο Ισπανός φέρνει την Μπάρτσα σε απόσταση βολής (63-61) στο 1’38’’. Ο Σπανούλης δηλώνει «ΠΑΡΩΝ» και με τρίποντο γράφει το 66-61 στο 1’08’’!!! Με 1’.03’’ ο Εντόνγκ με 2/2 βολές μειώνει εκ νέου σε 66-63. Ο Ντόρσεϊ χάνει το σουτ και κάνει επιθετικό φάουλ στον Εντόνγκ που στα 43’’ μειώνει σε 66-64, ενώ έπειτα από επιθετικό ριμπαόυντ του Μάικλ ο Χουέρτας χάνει σουτ τριών πόντων. Ο Ολυμπιακός στην επίθεση. Ο Σπανούλης πασάρει στον Ντόρσεϊ και με γκολ φάουλ του Αμερικάνου, που χάνει όμως τη βολή, οι Πειραιώτες ξεφεύγουν με 68-64. Ο Παπανικολάου βέβαια παίρνει το ριμπάουντ μετά τη χαμένη βολή, όμως οι διαιτητές… ανακαλύπτουν ότι ο Πρίντεζης μπαίνει νωρίτερα από τους άλλους στη ρακέτα και δίνουν τη μπάλα στην Μπαρτσελόνα. Παρωδία…

Με 16’’ για τη λήξη, ο Ολυμπιακός πιέζει απίστευτα στην επαναφορά. Η μπάλα φτάνει στα χέρια του Εντόνγκ που αστοχεί. Ο Παπανικολάου και πάλι εκεί για να πάρει το ριμπάουντ και το φάουλ. Χάνει τις βολές όμως έχει μικρή σημασία, αφού οι Ισπανοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα… Ο Θρύλος στον τελικό!

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50- 47, 68-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιβκοβιτς): Χάινς 2, Άντιτς 4, Σπανούλης 21 (4), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 4(1), Σλούκας 2, Λό 4

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 4, Ναβάρο 18 (2), Πέροβιτς 2, Βάσκεζ 8, Ουάλας 3 (1), Ινγκλς, Ν' Ντονγκ 10, Λόρμπεκ 9, Έιντσον, Μάικλ 4