Κυριακή, 8 Απριλίου 2012

Πάλι καλά που τελείωσε...

Πάλι καλά που τελείωσε...Τελικά κάποιοι δεν θα βάλουν ποτέ μυαλό! Τελικά το ματς στη Νέα Σμύρνη μεταξύ Πανιωνίου και Παναθηναϊκού τελείωσε, ύστερα από 20λεπτή διακοπή, με το 82-81 υπέρ των «πρασίνων» να έχει μικρή σημασία.

Το μυαλό του Τριφυλλιού στη πρώτη περίοδο στη Νέα Σύρνη ήταν στα πανηγύρια μετά τη Μακάμπι. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν σαν να μην είχε κατέβει καν να παίξει στα πρώτα δέκα λεπτά κόντρα στον Πανιώνιο και φυσικό ήταν οι γηπεδούχοι να πάρουν το προβάδισμα (25-13).
Ωστόσο μετά τις φωνές του «Ζοτς» στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και με ένα σερί 2-22 μέχρι τα μέσα της περιόδου, γύρισε το ματς και πήρε και ένα ισχυρό προβάδισμα. Περπέρογλου και Διαμαντίδης ήταν από τους βασικούς πρωταγωνιστές των φιλοξενούμενων, ενώ και ο Σάρας σε αυτό το σερί πέτυχε 5γρήγορους πόντους για να πάνε οι «πράσινοι» στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-35.
Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά που έχτισε και στο τρίτο δεκάλεπτο και με την εικόνα του έδειχνε πως θα κλείδωνε το ματς (51-61 στο τέλος της 3ης περιόδου). Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες, αλλά οι Διαμαντίδης και Περπέρογλου, οι οποίοι ήταν και οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας παρέμειναν μέχρι το τέλος στο παρκέ.
Στα τελευταία λεπτά υπήρξε χαλάρωση από τους «πράσινους», με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να μαζέψει την διαφορά και με την τεχνική ποινή στον Διαμαντίδη οι γηπεδούχοι έφτασαν το ματς στο πόντο (78-79) 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Τα μπουκάλια και τα μάρμαρα που έφυγαν στο παρκέ ανάγκασε τους διαιτητές να διακόψουν για 20λεπτά το ματς και να ζητήσουν εκκένωση, με το ματς να έχει γίνει θρίλερ. Ο Μπάρλος 10'' πριν το τέλος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα με 81-79 στον Πανιώνιο, αλλά ο Μπατίστ στην επίθεση του Παναθηναϊκού έβαλε το καλάθι και έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» με 82-81.