Σάββατο, 21 Απριλίου 2012

Δεν έπεισε, αλλά... πέρασε ο Ολυμπιακός!

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 68-61 του ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία και έκανε το 2-0 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων! Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι δυσκολεύτηκαν τελείωσαν τη σειρά με σκούπα και πλέον ετοιμάζονται για τις αναμετρήσεις με τον Πανιώνιο.
Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω την κακή εμφάνιση του ΣΕΦ και κατάφερε να παρουσιαστεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός κόντρα στον Ολυμπιακό.
Ωστόσο δύο τρίλεπτα ξεσπάσματα των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.
Ο «δικέφαλος» μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι σε σχέση με ό,τι έγινε πριν από δύο ημέρες και κατάφερε να είναι μέσα στο παιχνίδι μη αφήνοντας τον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά στο σκορ.
Με τον Νίκο Παππά να είναι… ζεστός στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15' με 26-22.
Σε αυτό το σημείο όμως ανέλαβε πρωτοβουλίες Πέρο Άντιτς και ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 2-10 προηγήθηκε με 28-32 στο 18', ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-37.
Ένα γρήγορο σερί 6-0 του ΠΑΟΚ στις αρχές του δευτέρου μέρους, έφερε και πάλι τις δύο ομάδες στα ίδια με 37-37.
Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός είχε ένα καλό τετράλεπτο, μετατρέποντας το 39-41 του 25' σε 41-55 στο 29'!
Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν αυτή τη διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 61-68.
Ο Ολυμπιακός τώρα βρει μπροστά του τον Πανιώνιο, σε μία σειρά αγώνων που κρίνεται στις τρεις -πλέον- νίκες, με επιβράβευση τη συμμετοχή στον τελικό του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-37, 55-46, 61-68.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς, Στίγγερς 5 (1), Άλεξιτς 5, Ντούβνιακ 5 (1), Ντικούδης 12 (1), Πέτγουεϊ 4, Παππάς 15 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές 13, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 9, Άντιτς 12 (1), Σπανούλης 15, Ντόρσεϊ 11, Πελεκάνος 4 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 6, Σλούκας 3.