Κυριακή, 1 Απριλίου 2012

Εφτά...ψυχος για το έβδομο!

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης είναι εδώ! Με εμφάνιση βγαλμένη από... τα περσινά πλέι οφ στη Βαρκελώνη και κορυφαίους τους Νικ Καλάθη-Κώστα Καϊμακόγλου, ο Παναθηναϊκός πάτησε την Μακάμπι μέσα στο Τελ Αβίβ με 78-69 κι ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ σε 2-2 νίκες! Η πρόκριση στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης θα περάσει από το ΟΑΚΑ όπου Τετάρτη ή Πέμπτη (όποτε το ορίσει η Ευρωλίγκα) θα γίνει ο πέμπτος και καθοριστικός αγώνας για την πρόκριση!

Ο Νικ Καλάθης πέτυχε 15 πόντους έως την τρίτη περίοδο όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι κι ο Καϊμακόγλου 10 από τους 12 πόντους του στην τελευταία περίοδο για να αποτελέσουν τους κύριους μοχλούς της ανατροπής δεδομένων από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς!
Σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα, ο Παναθηναϊκός βγήκε στο παρκέ... από την αρχή του ματς και δεν περίμενε να σφίξουν τα γάλατα για να εμφανιστεί ως γνωστός Παναθηναϊκός. Καλή άμυνα, μυαλωμένες επιθέσεις, ισοροποία μεταξύ κοντών και ψηλών στην εκδήλωση επιθέσεων και μπάσκετ συνεργασιών. Σε αντίθεση με τη Μακάμπι που περίμενε το 30ό λεπτό, περίπου, για να φτάσει τη... 2η ομαδική ασίστ στο ματς και κρατιόταν ζωντανή πότε από τις ενέργειες του Λάνγκφορντ και το Οχαγιόν και πότε του Ελιάου κι ενώ σούταρε με άθλια ποσοστά έξω από τα 6.75μ.

Για αυτό και το +5 των πράσινων στο πρώτο ημίχρονο (41-36) ήταν ίσως και λίγο με έξι χαμένες βολές από την ελληνική ομάδα που θα μπορούσε να 'ναι σε διψήφια νούμερα. Εκεί που έφτασε στην έξαρση του Νικ Καλάθη, που θύμιζε τον Καλάθη της Βαρκελώνης και ξέφυγε με 49-38 με 8'10'' για το 30'. Οι επόμενες έξι επιθέσεις του Παναθηναϊκού όμως πήγαν να χύσουν την καρδάρα με το γάλα αφού περιελάμβαναν τρία συνεχόμενα άστοχα τρίποντα κι άλλα τρία σερί λάθη.

Η Μακάμπι ξύπνησε κυρίως με τον Ελιάου και μείωσε στο καλάθη (47-49) και κατόρθωσε να προσπεράρει για πρώτη φορά από το 11ο λεπτό στα 4'20'' για το τέλος με 65-64 με τον Ελιάου να παίζει για ένα τρίλεπτο στη θέση του σέντερ λόγω φάουλ του Σχορτσανίτη και των δύο Αμερικανών ψηλών του Ντέιβιντ Μπλατ.

Τα γρήγορα φάουλ του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο (μόλις 3 σε 23'') και οι βολές που είχαν από νωρίς οι Ισραηλινοί είχε αναγκαστικά περιορίσει την αμυντική δράση του Παναθηναϊκού αλλά εκεί μίλησε ο Καϊμακόγλου. Προσωπικές επιθέσεις, τρίποντο, κερδισμένα φάουλ, εύστοχες βολές είχε στο μενού του ένας παίκτης-κλειδί κι ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και ξέφυγε μάλιστα 67-72 με 1'32'' για το τέλος όταν ολοκληρώθηκε το ρεσιτάλ του Κάι. Η Μακάμπι τα 'χασε και στις 9 τελευταίες επιθέσεις της έβαλε ένα καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ την ώρα που ο Διαμαντίδης με τον Γιασικεβίτσιους ευστοχούσαν στο σερί βολών που τους έστελναν οι αντίπαλοί τους για να σταματήσουν το χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-41, 50-54, 69-78.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 7, Σμιθ 14 (0/4 τριπ.), Μπλου 3 (0/5 τριπ.), Ελιάου 12, Μάλετ 3 (1), Πνίνι, Μπούρστεϊν 5 (1), Οχαγιόν 9 (1), Τζέιμς 2, Σχορτσανίκτης, Λάνγκφορντ 14 (1/5 τριπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 7 (1), Μπατίστ 4, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 12 (1/4 τριπ), Βουγιούκας 8, Καλάθης 15 (2), Σμιθ 7 (1τρ., 7ρ.), Καϊμακόγλου 12 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 13 (1).