Πέμπτη, 29 Μαρτίου 2012

Πάρτι της Μπιλμπάο επί της ΤΣΣΚΑ! (vds)

Πάρτι της Μπιλμπάο επί της ΤΣΣΚΑ! (vds)Μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις πραγματοποίησε η Μπιλμπάο που επικράτησε στην έδρα της, της ΤΣΣΚΑ με 94-81 και μείωσε τη σειρά των αγώνων σε 2-1! Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βασιλειάδης και Τζάκσον.
Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πήγε το παιχνίδι σε υψηλό ρυθμό και της βγήκε. Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στη χειρότερη αμυντική της βραδιά στη φετινή Ευρωλίγκα καθώς κανείς μέχρι τώρα δεν είχε καταφέρει να της βάλει 94 πόντους.
Ο Άαρον Τζάκσον οργάνωνε μαεστρικά (8 ασιστ) το παιχνίδι και ο Κώστας Βασιλειάδης εκτελούσε. Ο Έλληνας διεθνής τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους (με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 4/4 βολές) βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη μεγάλη νίκη της ομάδας του.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ καταφέρνοντας να περιορίσουν τα ατού της ΤΣΣΚΑ. Μάλιστα οι… διαθέσεις τους φάνηκαν στο 18' όταν πήραν προβάδισμα 9 πόντων (45-36).
Παίρνοντας δύναμη από την άμυνα η Μπιλμπάο συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό, τη στιγμή που η ΤΣΣΚΑ έβρισκε σκορ μόνο από τον Κρστιτς και τον Κιριλένκο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει με τους «άνδρες με τα μαύρα» να έχουν πλέον διαφορά ασφαλείας.
Στην τελευταία, δε, περίοδο η Μπιλμπάο πήγε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της και στο 36' έφτασε στο +19 (88-69). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε αλλά δεν είχε το χρόνο για κάτι καλύτερο πέραν του τελικού 94-81.
Οι δύο ομάδες θα παίξουν και πάλι το βράδυ της Παρασκευής (30/3) με τη σειρά να είναι στο 2-1 υπέρ της ρωσικής ομάδας.
Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-40, 71-57, 94-81
ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Κατσικάρης): Τζ. Φίσερ, Τζάκσον 13 (1), Μαυροειδής 6, Μπάνιτς 18, Μουμπρού 12 (2), Ερβέλ 4, Ντ. Φίσερ 6, Λόπεθ 8 (1), Σαμπ, Βασιλειάδης 20 (4), Γρκιμάου 2, Μπλουμς 5 (1).
ΤΣΣΚΑ (ΚαΖλάουσκας): Τεόντοσιτς 5, Λαβρινόβιτς, Σισκάουσκας 5 (1), Κρστιτς 22, Κιριλένκο 16, Βορόνοβ, Βοροντσέβιτς 8 (2), Σβεντ 15 (5), Καούν 2, Χριάπα 2, Γκόρντον 6.