Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2012

Δύσκολο πρώτο βήμα η Μπαρτσελόνα (vds)

Δύσκολο πρώτο βήμα η Μπαρτσελόνα (vds)Η πρώτη ομάδα που παίρνει νίκη στα φετινά πλέι οφ της Ευρωλίγκα είναι η Μπαρτσελόνα που επικράτησε με 78-66 της Ούνικς και έκανε το 1-0.

Οι «μπλαουγκράνα» δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Ρώσων ωστόσο με κορυφαίους τους Μάικλ και Λόρμπεκ άνοιξαν το σκορ στη σειρά των αγώνων.
Παρότι στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα φτάνοντας να προηγείται ακόμα και με +14 (28-14 στο 13') η ομάδα του Καζάν έδειξε γι ακόμα μία φορά γιατί βρίσκεται στην οκτάδα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, κυρίως στην άμυνά τους οδηγώντας τους παίκτες της Μπαρτσελόνα σε λάθη.
Έτσι σταδιακά η Ούνικς άρχισε να μειώνει τη διαφορά. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η Ούνικς μείωσε στο -3, σε 65-62 με τρίποντο του Λάιντεϊ στο 34'.
Η εμπειρία όμως των παικτών της Μπαρτσελόνα φάνηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους 13-4 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά πήραν και πάλι προβάδισμα φτάνοντας στο 78-66.
Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου την Πέμπτη (22/3) για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-33, 62-53, 78-66
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 5 (1), Χουέρτας 5 (1), Ναβάρο 13 (1), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ, Ουάλας 2, Ίνγκλις, Εντονγκ 12, Ραμπασέδα 2, Λόρμπερκ 15 (2), Μάικλ 22 (4).
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Λίντεϊ 10 (2), Σαμοϊλένκο 3, Νάχμπαρ, Βερεμένκο 11 (1), Γκριρ 7, Ζεβροσένκο, Γκουμπάνοφ, Μακάρθι 8 (2), Τζαουάι 15, Ντόμερκαντ 12 (2).