Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2012

Toν έλιωσε στο καμίνι!

Ντέρμπι; Παλιά! Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία ο Άρης "καθάρισε" τον ΠΑΟΚ με 81-71 στο "καυτό" Αλεξάνδρειο!

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή με κορυφαίο τον Μπου Ντέϊβις που σταμάτησε στους 22 πόντους πήραν μια πολύ σημαντική νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι της έκτης θέσης.

Εκτός από τον αμερικάνο γκαρντ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Βεργίνης Ταπούτος που σκόραραν από 11 πόντους. Οι κίτρινοι κατάφεραν να περιορίσουν την δράση των δύο πιο επικίνδυνων παικτών του ΠΑΟΚ, του Ντικούδη και του Ντούβνιακ και προηγήθηκαν με 9-4 (3') και 15-10 (7'), όμως ο Δικέφαλος κατάφερε να κρατηθεί στο παιχνίδι. Ο Μαρκόπουλος πέρασε στο παρκέ τον Καλλέ αντί του Πέτγουεϊ και ο Έλληνας πέτυχε 8 πόντους!
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-18 για τον Άρη, που ναι μεν είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το έκανε αυτό όταν πήρε μπροστά ο Δημήτρης Βεργίνης! Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με τον Ντέιβις οδήγησαν επιθετικά τους κίτρινους .

Ο Άρης προηγήθηκε με 37-27 (15') και 44-30 (18'), αλλά το πρόβλημα του ήταν η άμυνα, αφού δέχτηκε επτά πόντους από τον Στίγκερς και εννιά από τον Παππά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-38. Το ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ καλό. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, οι κίτρινοι πήγαν τη διαφορά στο +16 (54-38) με πέντε σερί πόντους του Ταπούτου.

Στο 24' το σκορ ήταν 58-40, στο 25' έγινε 60-42 και εκεί οι διαιτητές χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές τον Άρη (Ταπούτος, Βεργίνης) με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μειώσει στο σκορ. Το σκορ έγινε 65-53 στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Άρης έχασε τη συγκέντρωσή του και θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας.

Στο 34' ο Ντέιβις, κορυφαίος του Άρη σήμερα, με καλάθι και φάουλ έκανε το 71-57 και στο στο 38' ο Τσαλδάρης με εύστοχο σουτ έγραψε το 77-64. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε ούτε τον χρόνο, ούτε την ποιότητα να αντιδράσει και έτσι χωρίς δυσκολία ο Άρης έφτασε στο τελικό 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-38, 65-53, 81-71.
ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 5 (4ρ.), Κερούς 9 (5ρ.), Ταπούτος 13 (4/4β., 3/5δπ., 1/1τρ., 5ρ., 5ασ.), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 22 (11/15β., 4/5δπ., 1/3τρ., 4ρ., 3ασ., 3κλ.), Κρούσιτς 5, Μποχωρίδης, Μπόγρης 3, Μάλντροου 5, Βεργίνης 11 (1/3δπ., 3/6τρ.).

ΠΑΟΚ: Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 7 (1), Αράπης, Άλεξιτς 5 (8ρ.), Ντούβνιακ 3, Ντικούδης 15 (5ρ.), Πέτγουεϊ 2, Παππάς 18 (3κλ.), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 11, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης 3 (1).