Σάββατο, 10 Μαρτίου 2012

Tον... τσιμέντωσε!

Το 13ο Κύπελλο της Ιστορίας του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός! Με άμυνα μπετόν στο τελευταίο πεντάλεπτο οι πράσινοι επικράτησαν 71-70 του Ολυμπιακού σε ματς γκραν-γκινιόλ!

Του ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΛΛΑ

Το… άγχος ήταν ο πρωταγωνιστής στα πρώτα λεπτά, καθώς σε δυόμισι λεπτά αγώνα, το σκορ ήταν 2-2 με άστοχα σουτ εκατέρωθεν και λάθη. Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι προσπαθούσε να τρέξει αλλά με τρίποντο του Σάτο, δυο καρφώματα του Μάριτς και ένα λέι απ του Καλάθη μετά από κλέψιμο του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 6-13 στο 5’. Ο Ίβκοβιτς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ.

Ο Γιασικεβίτσιους πέρασε αντί του Καλάθη και συνεχίζοντας το trash talking με τον Σπανούλη, υποχρέωσε τον Χριστοδούλου να τους δώσει από μία τεχνική ποινή για να ηρεμήσουν… Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό ότι πάταγε καλύτερα στο γήπεδο και στο 6’ το σκορ ήταν 6-16. Ο Ντούντα στο 7’ έχει αλλάξει τα 4/5 της αρχικής πεντάδας, όμως με τρίποντο του Σάτο ο Παναθηναϊκός παίρνει αέρα 11 πόντων (8-19) στο 7’. Άντιτς και Σλούκας βρίσκουν στόχο από τα 6.75 μ. και ο Ολυμπιακός μειώνει στους επτά (14-21) στο 8’. Παρά την εκνευριστική αστοχία του στις βολές και τα λάθη του στα 15’’’ για τη λήξη του δεκαλέπτου ο «Σάρας» παίρνει το 3ο φάουλ του Μάντζαρη, αυξάνοντας τα προβλήματα για τον Ντούντα, αφού και ο Σπανούλης είχε δύο. Το δεκάλεπτο βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +8 (17-25).

Τα αλλεπάλληλα λάθη του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεφύγει με 12 πόντους (17-29) στο 11’. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει ρυθμό και με σερί 5-0 μείωσε σε 22-29 στο 12’30’’, αξιοποιώντας και δύο λάθη των ρέφερι που δίνουν τη μπάλα στους Πειραιώτες ενώ την έχει βγάλει ο Χάινς και δεν βλέπουν φάουλ του τελευταίου στον Σάτο σε λέι απ. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς μάλιστα θα μπορούσαν να κλείσουν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα αλλά με 10 (!) λάθη σε 14 λεπτά… Η κάκιστη εμφάνιση του Βουγιούκα σε επίθεση και άμυνα και το φόρτωμα των Καϊμακόγλου-Τσαρτσαρή με φάουλ (3) δίνει το δικαίωμα στους Χάινς-Άντιτς να πετύχουν διαδοχικά καλάθια
και ο Ολυμπιακός μειώνει στους πέντε (26-31) στο 15’. Με τρίποντο του Καλάθη, το τριφύλλι πάει στο +8 όμως οι «ερυθρόλευκοι» είναι αυτοί που επιβάλλουν το ρυθμό τους και στο 17’ φτάνουν, έπειτα από πολλή ώρα, σε απόσταση βολής (31-34). Τάιμ άουτ από τον Ζοτς. Νέα χαμένη επίθεση από τον Παναθηναϊκό (με τη μπάλα πάντως να βγαίνει από τον Άντιτς και να δίνεται στον Ολυμπιακό) και οι παίκτες του Ίβκοβιτς μειώνουν στον πόντο (33-34) με σερί 16-5! Οι ομάδες πάνε πόντο-πόντο και το ημίχρονο βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +3 (35-38) με καλάθι του Καϊμακόγλου από επιθετικό ριμπάουντ. Έναν τομέα που ο Ολυμπιακός πήρε άριστα μαζεύοντας 8 στο πρώτο μέρος!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το καλό finish του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός συνέχισε να προκαλεί ρήγματα στην πράσινη άμυνα και στο 21’ πέρασε μπροστά 40-38 με τρίποντο του Πρίντεζη.
Παρά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς με 2/2 βολές του Σπανούλη οι Πειραιώτες πέρασαν με +4 (42-38), ενώ στη συνέχεια και πάλι ο Πρίντεζης έγραψε το 44-38 στο 23’. Φανερά εκτός κλίματος ο Παναθηναϊκός χάνει τις επιθέσεις και ο Σπανούλης με 2/2 βολές διαμορφώνει το 46-38. Ο ίδιος παίκτης με λέι απ έπειτα από… διάλλειμα μιας βολής του Μπατίστ, φέρνει τον Ολυμπιακό στο +9 (48-39). Όσο και αν φώναζε ο Ομπράντοβιτς οι πράσινοι ήταν… αλλού. Στο 28’ το σκορ ήταν 58-45 με τον Πρίντεζη να δίνει ρεσιτάλ. Το ένστικτο της επιβίωσης λειτουργεί για τον Παναθηναϊκό και με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους και γκολ φάουλ του Βουγιούκα οι πράσινοι μειώνουν στους επτά (58-51) στο 29’. Ο Ίβκοβιτς καλεί τάιμ άουτ, όμως ο Καϊμακόγλου μετά από λάθος του Ολυμπιακού, μειώνει ακόμη περισσότερο (58-53). Με το πρώτο δε καλάθι του Διαμαντίδη (!) στο 30’ το σκορ γίνεται 58-55 και το ματς ξανά… ντέρμπι!

Η διακοπή κάνει καλό στον Ολυμπιακό που με μεγαλύτερη συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ξεφεύγει 66-57 στο 32’ με τρίποντο του Κέσελ. Ο Σάρας δηλώνει «παρών» και με προσωπικές ενέργειες (πόντους, ασίστ) ξαναβάζει τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι (68-63 στο 34’). Με τρίποντο του Τσαρτσαρή το τριφύλλι φτάνει σε απόσταση βολής (68-66) με πέντε λεπτά για το τέλος. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζεισε 68-68 με 2/2 βολές του Καλάθη. Η άμυνα του Παναθηναϊκού σπάει κόκκαλα. Ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές ξαναπερνάει μπροστά 70-68 με 2’12’’ για τη λήξη και 11-0 σερί! Ο Πρίντεζης απαντά με τον ίδιο τρόπο και φέρνει το ματς στο Χ (70-70). Ο Μπατίστ χάνει το σουτ, ο Ντόρσεϊ κάνει επιθετικό και ο Διαμαντίδης χάνει τρίποντο. Απίστευτη τάπα του Μπατίστ στον Πρίντεζη σε τρίποντο και στα 26’’ φάουλ του Μάντζαρη στο Διαμαντίδη. Ο Μήτσος με 1/2 κάνει το 70-71. Ο Σπανούλης κατεβάζει τη μπάλα, οι ερυθρόλευκοι σπαταλάνε δευτερόλεπτα, ο Παπανικολάου αστοχεί σε τρίποντο και ο… Παναθηναϊκός παίρνει το 13ο Κύπελλο της Ιστορίας του!

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς,11 Παπανικολάου, Άντιτς 13(2), Σπανούλης 12, Μάντζαρης 2, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 7(1), Γκετσεβίτσιους 2, Σλούκας 4(1), Πρίντεζης 17(1).
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σμιθ, Καϊμακόγλου 8, Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 9, Λόγκαν, Σάτο 10(2), Γιασικεβίτσιους 10(1), Τσαρτσαρής 5(1), Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 7, Καλάθης 7(1)