Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2012

Βλέπει Final-4 ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός, 93-73 την Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση κι επικράτησε με άνεση της Μάκαμπι Τελ Αβίβ με σκορ 93-73 στον πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Κορυφαίοι για τους Πράσινους οι Διαμαντίδης, Λόγκαν και Καλάθης.
Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση από την αρχή και παίζοντας επιθετική άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά στο σκορ τους Ισραηλινούς, ενώ παράλληλα εξαπέλυσαν ένα επιθετικό κρεσέντο. Ετσι το Τρυφίλλι ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο (9/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και το σκορ στο 28-18 τρέχοντας στο τέλος σερί 10-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Πράσινοι να πετυχαίνουν συνεχώς καλάθια με έναν φοβερό Νικ Καλάθη και να πραγματοποιούν νέο σερί 12-0 κάνοντας το σκορ 40-18! Εκεί οι παίκτες της Μακάμπι «ξύπνησαν» και με δικό τους επιμέρους σκορ 9-3 μείωσαν σε 43-27. Αυτό όμως δεν έφτανε αφού εκεί την σκυτάλη πήρε ο Ντέιβιντ Λόγκαν και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 55-34.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν η ίδια με τον Παναθηναϊκό να παραμένει το ίδιο «ζεστός» και να «πυροβολεί» από παντού εκτινάσσοντας τη διαφορά στο +30 με το σκορ στο 32’ να είναι στο 64-34. Κάπου εκεί ο Ντέιβιντ Μπλάτ κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ βλέποντας πως ομάδα του απειλείται με διασυρμό και ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν. Βέβαια αυτό το γεγονός δεν άλλαξε και πολλά με τους Πράσινους να φτάνουν τη διαφορά και στο +33 (70-37). Ενώ προς το τέλος του δεκαλέπτου χαλάρωσαν λίγο και η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 79-52 μιας και το τρίποντο του Περπέρογλου στη λήξη δεν μέτρησε αφού ήταν εκπρόθεσμο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες που ήδη σκέφτονταν το επόμενο παιχνίδι. Ετσι ο Παναθηναϊκός «χαλάρωσε» και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Λαού να μειώσει τη διαφορά στους 20 πόντους και να τονώσει την ψυχολογία της ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού, την Πέμπτη (22/03).

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-34, 79-52, 93-73

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 11, Λόγκαν 11 (1), Σάτο 6 (1), Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 15 (8 ασίστ), Βουγιούκας 7, Καλάθης Ν. 13 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (2), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 9 (1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 6, Σμιθ 17 (3), Μπλου 5 (1), Ελιγιάχου 6, Μάλετ 3 (1), Πνίνι 2, Μπερστάιν 4, Οχαγιόν 3, Τζέιμς, Σχορτσανίτης 6, Λάνγκφορντ 21 (1)