Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2012

Κακός ο Παναθηναϊκός έχασε από την Μακάμπι

Την ήττα με σκορ 65-62 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Νόκια Αρίνα» γνώρισε ο κακός Παναθηναϊκός που μόνο στο τελευταίο τρίλεπτο έδειξε πως μπορούσε να πάρει τη νίκη. Ετσι στο παιχνίδι της Πέμπτης (29/03) οι Πράσινοι θέλουν τη νίκη για ισοφαρίσουν σε 2-2 και να φέρουν την σειρά στο «ΟΑΚΑ» για να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες του Τριφυλλιού με αποτέλεσμα ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να αναγκαστεί να χρησιμοποίησει για μεγάλο χρονικό διάστημα σχεδόν την ίδια ομάδα. Αφού οι Γιασικεβίτσιους, Σάτο, Τσαρτσαρής δεν μπήκαν καθόλου στο κλίμα της αναμέτρησης, ενώ οι Περπέρογλου και Καϊμακόγλου και Βουγιούκας ήταν πολύ καλοί, όπως και Διαμαντίδης Μπατίστ και Καλάθης.

Ο Παναθηναϊκός δεν άρχισε καθόλου καλά στο ματς και σε συνδυασμό με το ενθουσιώδες ξεκίνημα των γηπεδούχων βρέθηκε από την αρχή να κυνηγάει στο σκορ. Ετσι στο πρώτο δεκάλεπτο εκτός από το 5-5 στην αρχή, ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Στην συνέχεια η καλή άμυνα των Ισραηλινών και η κακή επίθεση του Παναθηναϊκού τους επέστεψε να τρέξουν ένα σερί 11-0 και να προηγηθούν με 16-5, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 24-13. Στη δεύτερη περίοδο οι Πράσινοι έγιναν λίγο πιο «ενεργοί» αλλά και πάλι ήταν πολύ άστοχοι από τα 6,75μ κι ενώ ξεκίνησαν καλά μειώνοντας σε 26-20 η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-28.

Στην επανάληψη, το Τριφύλλι μπόρεσε να εφαρμόσει αυτήν την φορά τις οδηγίες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σωστά και με τους Διαμαντίδη και Βουγιούκα μείωσαν το σκορ στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και το έριξαν κάτω από τους 10 πόντους και σιγά σιγά άρχισαν να πλησιάζουν. Ετσι η τρίτη περίοδος τελείωσε με τη διαφορά στους 6 πόντους (50-44) και τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως μπορεί να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι άρχισε να νιώθει λίγη πίεση και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το εκμεταλλεύτηκε «ροκανίζοντας» κι άλλο τη διαφορά. Με αποτέλεσμα στο 2’09’’ το σκορ να είναι 61-60 και 35” πριν την λήξη 63-62 υπέρ της Μακάμπι. Σε εκείνο το σημείο όμως η μπάλα έκανε το χατίρι στους γηπεδούχους αφού στα 15” πριν το τέλος ο Χέντριξ κατάφερε να πετύχει ένα τυχερό καλάθι κάνοντας το σκορ 65-62. Το τελευταίο τρίποντο της αναμέτρησης το πήρε ο Καλάθης, αστόχησε και δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 50-44, 65-62