Τετάρτη, 7 Μαρτίου 2012

«Κλειδώνει» τα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ

Πολύ σημαντικό βήμα για την παρουσία του στα πλέι οφ πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε στην Πυλαία του Κολοσσού με 67-60.
Από την άλλη η ομάδα της Ρόδου παρά την ήττα της ανέβηκε στην τρίτη θέση δέκα ημέρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον ΑΓΟΡ που αναμένεται να κρίνει την τελική κατάταξη των δύο ομάδων.
Πλέον ο «δικέφαλος» βρίσκεται με εννέα νίκες στην έβδομη θέση, ωστόσο έχει παραπάνω παιχνίδι από τον Άρη που τον ακολουθεί με μία νίκη λιγότερη, αλλά έχει δύο περισσότερες -και με τα ίδια παιχνίδια- από τον ένατο Ηλυσιακό.
Παράλληλα με τη νίκη της Καβάλας, ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά αποχαιρετά τις ελπίδες του για ένα καλύτερο πλασάρισμα, αφού παρέμεινε δύο νίκες πίσω από τους Καβαλιώτες, έχοντας αμφότεροι τρία ακόμα παιχνίδια.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με σαφή σκοπό να επιβάλλον τον δικό τους ρυθμό. Ή καλύτερα να μην αφήσουν τον Κολοσσό να ανοίξει ταχύτητα. Σε αυτό το κομμάτι τα κατάφεραν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αφού ακόμα και όταν ήταν πίσω στο σκορ ήλεγχαν το ρυθμό.
Στο 9' ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +12 (21-9) ωστόσο δε μπόρεσε να πατήσει πάνω σε αυτή τη διαφορά.
Ο Κολοσσός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, στηριζόμενος κυρίως στους περιφερειακούς του και λίγο πριν βγει το ημίχρονο προηγήθηκε με 30-35 έχοντας τρέξει ένα επιμέρους σκορ 9-26!
Οι γηπεδούχοι ωστόσο επέστρεψαν στην πρωτοπορία του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς παρότι δε μπορούσαν να ξεφύγουν είχαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα.
Οι 6-7 πόντοι που προηγούταν ο ΠΑΟΚ διατηρήθηκαν σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ περίπου ένα λεπτά πριν από τη λήξη το σκορ έγινε 64-56 και φάνηκε πλέον πως η νίκη θα έμενε στη Θεσσαλονίκη.
Τα δεκάλεπτα: 21-13, 32-35, 51-47, 67-60
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 8 (2), Αράπης, Άλεκσιτς 7 (1), Ντούβνιακ 14 (2), Ντικούδης 11, Πέτγουεϊ 6, Παππάς 9 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 4, Χάτεν 12 (1), Καλαϊτζής 10 (2), Πάνος 2, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 2, Μπόικιν 7 (1), Χαρίσης 4, Τσάμης 9, Χόπσον 4, Κομποδιέτας.