Τετάρτη, 7 Μαρτίου 2012

Σταμάτησε στους 40 ο Τέιλορ!

Ο Μάικλ Τέιλορ είχε κέφια και μετέτρεψε την αναμέτρηση της Καβάλας με τον ΚΑΟΔ σε προσωπική υπόθεση οδηγώντας την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στη νίκη με 100-86.
Ο Αμερικανός γκαρντ ξεκίνησε εντυπωσιακά με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (22-19 στο 10’ 27-22 στο 12’, 40-28 στο 16’ και 45-30 στο 17’), ενώ πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα (48-38) έχοντας ήδη σημειώσει 25 πόντους.

Από την άλλη πλευρά οι Κακαρούδης, Τσέρανιτς ήταν εκείνοι που έδιναν λύσεις για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Άλλωστε, στο δεύτερο ημίχρονο ο Τέιλορ συνέχισε να είναι συνδεδεμένος με το καλάθι του ΚΑΟΔ και η διαφορά πήρε διαστάσεις (66-51 στο 27’), ενώ το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 78-62.

Εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν, αφού ο Αθηναίου προσπαθούσε για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν μπορούσε να επιστρέψει την ίδια ώρα που ο Τέιλορ έφτανε τους 40 πόντους και ο Χριστόφορος Στεφανίδης αποδεικνύονταν άξιος συμπαραστάτης του επιθετικά. Η Καβάλα μπορεί να χάνει παίκτες, αλλά παραμένει ένα αξιόλογο σύνολο, γεγονός που πιστώνεται στον Δημήτρη Πρίφτη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 48-38, 78-62, 100-86.

ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (2/5 τριπ.), Αγγελόπουλος 7 (1/4 τριπ.), Τέιλορ  40 (4/5 β., 6/11 διπ., 8/13 τριπ.), Στεφανίδης 20 (2/4 τριπ.), Γεωργάκης 1, Κοστόφ 12 (2/2 τριπ.), Καραποστόλου 6 (2/4 τριπ.), Σίμτσακ 6 (8 ριμπ.).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13 (2/8 τριπ.), Καρύδας 2, Αθηναίου 18 (4/5 τριπ.), Ιωακειμίδης, Μισέλ, Χούμας 2, Κιτσούλης 6, Τσέρανιτς 9, Ζάρας 11 (1/4 τριπ.), Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης 13 , Μπένας 2.