Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2012

Πάτησε... γκάζι για Γαλατά

O Oλυμπιακός ανέβασε στροφές στην τελαυταία περίοδο και επιβλήθηκε με 85-66 του Άρη που πάλεψε για 30 λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Βασίλη Σπανούλη και πλέον σκέφτονται μόνο την κρίσιμη αναμέτρηση με την Γαλατάσαραϊ.

Σε αναμέτρηση παρατηρήσεων εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο ΣΕΦ κυρίως για τους παίκτες του Ολυμπιακού που ξεκίνησαν νωθρά και έδειχναν να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στον Άρη που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Με τον Τζόι Ντόρσεϊ να πραγματοποιεί εντυπωσιακά καρφώματα οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 12-7 στο 6’, ωστόσο δεν μπόρεσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Με τραγική άμυνα, κακές επιστροφές και πρόβλημα απέναντι στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι δεν είναι συγκεντρωμένος. Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς ήταν ορεξάτοι, είχαν πολυφωνία στην επίθεση με πρώτο και καλύτερο τον Δημήτρη Βεργίνη και κέρδισαν τις εντυπώσεις μέχρι το ημίχρονο παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 44-39.

Στην επανάληψη –αφού τα άκουσαν από τον Ίβκοβιτς- οι παίκτες του Ολυμπιακού πίεσαν σε όλο το γήπεδο και επιδίωξαν να ανοίξουν το ρυθμό με σκοπό να ξεφύγουν στο σκορ. Οι «κίτρινοι» δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και παρέμειναν στο αρχικό τους πλάνο. Κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα ενώ αμυντικά συνέχιζαν τη ζώνη προβληματίζοντας τους γηπεδούχους. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν μία διαφορά 10 πόντων (62-52) καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα ελεύθερα σουτ που τους άφησαν οι φιλοξενούμενοι. Mε επιμέρους σκορ 25-14 ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα τα πράγματα, ωστόσο χρειάστηκε και οι παίκτες του Αλεξανδρή να μείνουν από δυνάμεις. Όπως και να έχει υπάρχουν σημεία που πρέπει να διορθώσου οι Πειραιώτες για να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-39, 60-52, 85-66

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 15 (1), Ντόρσεϊ 10, Πελεκάνος 3, Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 1, Σλούκας 8, Κατσίβελης 4.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 1, Κερούς 4, Ταπούτος 9 (3τριπ, 10ριμπ), Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 8 (1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 2, Μπόγρης 8, Μάλντροου 9, Βεργίνης 15 (2).