Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2012

Οδεύει προς τα πλέι-οφ ο ΚΑΟΔ...

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ ο ΚΑΟΔ επικράτησε του Ικαρου Καλλιθέας δύσκολα με σκορ 84-80 για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χαραλαμπίδης που πέτυχε 26 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακριθείς ήταν ο Μπεκ που είχε 34 πόντους με 7/11 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό όμως ο Χαραλαμπίδης κατάφερε να δώσει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του με 18-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χάντ πήγε τη διαφορά στους 9 πόντους (22-13) αλλά ο Ικαρος αντέδρασε με συνεχή τρίποντα του Μπεκ. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ με τον Χαραλαμπίδη πήρε μία μικρή διαφορά στο και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 64-56, παρά την προσπάθεια του Μπεκ που συνέχισε να έχει καλά ποσοστά από τα 6,75μ. και του Τσιάρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ικαρος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και στο 39’ έφερε το ματς στα ίσια 76-76. Εκεί όμως «μίλησε» η εμπειρία του Χαραλαμπίδη που με τις βολές του χάρισε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13 (1), Καρύδας 3 (8 ριμπ.), Χαραλαμπίδης 26 (2 κλεψ.), Αθηναίου 6 (2 τρ., 3 ασ.), Ιωακειμίδης, Μίτσελ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 12 (1), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7 (2), Μπένας

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 15 (6 ριμπ.), Μπάξτερ 8 (1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6 (2), Βασίλιεβιτς 4, Τζιάλας, Παπαργυρόπουλος, Μπέινς 5 (6 ριμπ.), Μπεκ 34 (7 τρ., 5 ασ.), Λιούμπισιτς 8 (6 ριμπ.)