Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2012

Νίκη-θρίλερ στο «αντίο» του Καλαμπόκη!

Νίκη-θρίλερ στο «αντίο» του Καλαμπόκη!Στο τελευταίο, πιθανότατα, παιχνίδι του Γιάννη Καλαμπόκη με τον ΠΑΟΚ (σ.σ. καθώς τη Δευτέρα αναχωρεί για τα Γερμανία προκειμένου να συνεχίσει στην Αλμπα), ο «δικέφαλος» νίκησε το Περιστέρι (74-70) στην Πυλαία (σ.σ. παρουσία περίπου 300 θεατών) και επέστρεψε στις νίκες.
Μάλιστα ο Ελληνας γκαρντ (17π.), ήταν μαζί με τον Ντούβνιακ (20π.), ο κορυφαίος της ομάδας του, έχοντας σε λεπτά «Κλειδί» για τους γηπεδούχους η ευστοχία στα δίποντα (19/33)Από το Περιστέρι που γνώρισε την 12η ήττα του, ξεχώρισαν ο πρώην «ασπρόμαυρος», Παναγιώτης Καυκής (16π.), αλλά και ο Χάρης Γιαννόπουλος (14π.)
Οι γηπεδούχοι (σ.σ. είχαν το προβάδισμα σε όλο το 40λεπτο) έδειξαν από το ξεκίνημα του ματς ότι ήθελαν πολύ τη νίκη και με ηγέτες τους Ντούβνιακ (8π.) και Καλαμπόκη (6π.), χάρισαν στον ΠΑΟΚ διαφορά εννέα πόντων (23-14) στο πρώτο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο «δικέφαλος» διατηρούσε σχετικά άνετα μια πολύτιμη διαφορά (26-16, 34-25), καθώς το Περιστέρι, με εξαίρεση τους Γιαννόπουλο και Μανωλόπουλο δεν είχε άλλες αξιόπιστες επιθετικές λύσεις . Εν αντιθέσεις με την ομάδα του Μαρκόπουλου που πήρε έπαιρνε πόντους από διάφορους παίκτες, όπως οι Ντικούδης και Καλλές.
Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με έναν πολύ εύστοχο Καυκή, το συγκρότημα του Πεδουλάκη μείωσε στους 4 (46-42 στο 25') δείχνοντας απειλητικό. Ωστόσο ο Καλαμπόκης ανέλαβε και πάλι δράση «ξεκολλώντας» την ομάδα του με το σκορ να διαμορφώνεται στο 30' στο +10 (58-48) για τους «ασπρόμαυρους».

Τίποτα δεν προμήνυε ότι στην τελευταία περίοδο, θα έχουμε θρίλερ. Στο 32' ο ΠΑΟΚ διατηρούσε διαφορά 10 πόντων (62-52), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Με πιεστική άμυνα και ηγέτες τους Καυκή και Γιαννόπουλο, οι παίκτες του Πεδουλάκη μείωσαν στον πόντο (68-67), στα 15'' πριν το τέλος!

Οι γηπεδούχοι διατήρισαν την ψυχραιμία τους και με 6/6 βολές (2/2 από Ντούβνιακ και 4/4 από τον Καλάμποκη), κράτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 40-31, 58-48, 74-70
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς 2, Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 20(3), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 17(2), Πέτγουεϊ 3, Παππάς, Γιαννακίδης 6(2), Καλλές 10, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 8(1), Καυκής 16(1), Ψαρώπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 14, Μανωλόπουλος 13(2), Γιόβοβιτς 2, Έντουαρντς 9, Πέτρουλας 6(2), Μίτροβιτς 2, Τσιλούλης.