Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2012

Συνεχίζει να βλέπει εξάδα η Καβάλα...

H Καβάλα έδειξε για μία ακόμα φορά ότι παραμένει εξαιρετικά επικίνδυνη στην έδρα της και επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 76-68 στο κλειστό της Καλαμίτσας στο ματς που ολοκλήρωσε την 20η αγωνιστική της Α1.

Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι διατήρησαν τις πολλές ελπίδες τους για την κατάληψη μιας θέσης στην εξάδα των πλέι οφ.
Καθοριστικό το τρίτο δεκάλεπτο για τους Ροδίτες όπου έμειναν για περίπου έξι λεπτά χωρίς σκορ, ενώ από την άλλη, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτήν την «νεκρή» περίοδο του αντιπάλου τους και βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και 17 πόντους (60-43).

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά μείωσε στους 4 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, δεν κατάφερε όμως την ανατροπή, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά κυρίως στα τρίποντα (3/27). Επιθετικός πλουραλισμός από τους γηπεδούχους με κορυφαίο τον Τέιλορ με 14 πόντους. Από την άλλη, ο Τσάμης ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους με 19 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-31, 57-43, 76-68

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 14 (3), Γκεοργκίεφ, Αράπης, Αγγελόπουλος 6, Τέιλορ 14 (1), Στεφανίδης 8 (1), Γκέλιος, Γεωργάκης, Κοστόφ 3 (1), Καραποστόλου 12 (3), Σίμτσακ 7 (9 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαντ 12

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος, Χάτεν 10, Καλαϊτζής 3 (1), Πάνος 4, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 6, Μπόικιν 14 (8 ριμπάουντ), Χαρίσης 5(9 ριμπάουντ), Τσάμης 19 (2), Χόπσον 6, Κομποδιέτας 1, Αυγενικός