Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012

Πρώτος στην… τρίχα

Πρώτος στην… τρίχαΌσοι νόμιζαν ότι τα είχαν δει όλα σε ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, αναγκάστηκαν να αναθεωρήσουν σήμερα!
Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν78-77 τους «πράσινους» για την 18η αγωνιστική της Α1, το οποίο χρειάστηκε instant replay στο σουτ του Μπατίστ στην εκπνοή για να αποδειχθεί αν όντως… τελείωσε!

Έτσι, οι Πειραιώτες σχεδόν «κλείδωσαν» την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της σεζόν, χωρίς να καλύψουν όμως την διαφορά των τεσσάρων πόντων του πρώτου αγώνα.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά δεν τα παράτησε… Ροκάνισε την διαφορά, άγχωσε τον αντίπαλό του και έκανε το τελευταίο λεπτό να φαίνεται… «αιώνας» σε όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ. Με το σκορ στο 78-75, ο Μπατίστ (16 π) πήρε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα στην εκπνοή και ευστόχησε αλλά μετά από τρία ή τέσσερα replay, έγινε φανερό ότι ο παίκτης των «πράσινων» πατούσε την γραμμή και έτσι το καλάθι του δεν ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του την νίκη.

Οι Πειραιώτες για 35 λεπτά ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους… Διατηρούσαν την διαφορά πάνω από τους 12 πόντους σταθερά και όταν στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και μείωσε στους τέσσερις, είχαν την απάντηση και ξαναέφεραν το ματς εκεί που ήθελαν. Όλα αυτά μέχρι το φινάλε όπου η εμπειρία των «πράσινων» και η σωστή τακτική στην αντιμετώπιση του ματς, έπαιξαν ρόλο και έφεραν την αναμέτρηση σε σημείο να κριθεί στην… τρίχα.

Αν ο Ολυμπιακός δεν κάνει άλλη ήττα στην κανονική περίοδο, εξασφαλίσει την πρωτιά και το απόλυτα πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ. Για την ομάδα του Ίβκοβιτς, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν Ντόρσεϊ, Πρίντεζης και Μάντζαρης.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-31, 59-42, 78-77

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Λο 6, Άντιτς 7(2), Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 6(1), Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(3), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 11(3), Σλούκας 7.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 10(2), Μπατίστ 16, Λόγκαν 7(1), Τσαρτσαρής 3(1), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 12, Καλάθης 3, Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 3(1).