Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012

Επιβλητική νίκη για την Καβάλα

Επιβλητική νίκη για την ΚαβάλαΠραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η Καβάλα κέρδισε το Περιστέρι στην «Καλαμίτσα» με 81-67-για την 18η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ- και πανηγύρισε την 9η φετινή της νίκη.

Τέιλορ με 18 και Στεφανίδης με 17 ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία είχε εξαιρετική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75μ., έχοντας 14/30 δηλαδή 47%!

Από το Περιστέρι που γνώρισε τη 10η ήττα του, ο Χάρης Γιαννόπουλοςέκανε μία ακόμη καλή εμφάνιση με 18π., ενώ 17 πρόσθεσε ο Εντουαρντς. Να σημειωθεί ότι για τους Περιστεριώτες, ντεμπούτο έκαναν οι Μίτροβιτς και Γιόροβιτς, χωρίς όμως να κάνουν ιδιαίτερα αισθητά την παρουσία τους.

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, το Περιστέρι στάθηκε ανταγωνιστικά κυρίως στο πρώτο μέρος, όταν και κατάφερε να προηγηθεί με 19-25 (13'), χάρη σε τρίποντο του Γιαννόπουλου.

Από εκείνο το σημείο ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους 21-10, έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (40-35)!

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πρίφτη είχαν συνεχώς το πάνω χέρι, διατηρώντας μια πολύτιμη διαφορά 9-12 πόντων (52-43, 57-45) την οποία δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Πεδουλάκη ήταν να μειώσουν στους 6 (72-66 στο 35'), μετά από καλάθι του Μανωλόπουλου. Ωστόσο ο Στεφανίδης με ένα τρίποντο και ο Τέιλορ με 4 σερί πόντους, έκαναν το 79-66 περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε, με τη νίκη να κρίνεται οριστικά.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-35, 63-52, 81-67
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9(2), Αγγελόπουλος 8, Τέιλορ 18(3), Στεφανίδης 17(5), Κοστόφ 2, Καραποστόλου 12(4), Σίμτσακ 7, Ο' Μπραιαντ 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7(1), Καυκής 9(1), Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 18(2), Μανωλόπουλος 12(1), Γιόβοβιτς 4, Έντουαρντς 17, Μίτροβιτς.