Τετάρτη, 8 Φεβρουαρίου 2012

Αχ, Κώστα Κώστα

Αχ, Κώστα ΚώσταΟ άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό επί τουρκικού εδάφους είναι ο Κώστας Σλούκας! Ο άλλος… «ερυθρόλευκος» Κώστας, ο Παπανικολάου, έκανε πράγματα και θαύματα κόντρα στην Εφές Αναντολού σε όλο το ματς αλλά τελικά οι βολές του πρώτου έδωσαν την νίκη-θρίλερ με σκορ 67-65 στον Ολυμπιακό. Έτσι, οι Πειραιώτες θέλουν το ροζ φύλλο απέναντι στην Γαλατασαράι στο ΣΕΦ για να τσεκάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.
Η τουρκική ομάδα παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω μέχρι και με 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, κατάφερε με ένα 13-2 επιμέρους σκορ στα τελευταία λεπτά να φτάσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (65-65). Ο Σλούκας πήγε στις βολές, ευστόχησε αποδεικνύοντας ξανά – όπως και κόντρα στην Γαλατά – ότι έχει «κρύο αίμα» και έκανε το 67-65 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Εκπληκτική εμφάνιση από Πρίντεζη και Παπανικολάου που είχαν από 16 πόντους, με εξαιρετικές επιλογές και πολύ σημαντική συμβολή στην άμυνα, την ώρα που ο Σπανούλης έτρωσε το… ξύλο της αρκούδας από τους παίκτες του Σαρίτσα που είχε δώσει εντολή να περιοριστεί όσο περισσότερο γίνεται ο αρχηγός του Ολυμπιακού.

Πολύτιμη για μία ακόμα φορά η συνεισφορά του Ντόρσεϊ που όσο ήταν στο παρκέ έκλεινε την «ερυθρόλευκη» ρακέτα στην άμυνα και έδινε λύσεις και στο σκοράρισμα. O Λαφαγιέτα και ο Μπάρατς ήταν αυτοί που κρατούσαν στο ματς την Εφές ενώ ο Βούγιασιτς έδειξε στο τέλος πόσο μεγάλος σουτέρ είναι καθώς με δύο δικά τους σουτ έφερε το ματς στην ισοπαλία.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 32-37, 42-48, 65-67

Εφές Αναντολού (Σαρίτσα): Κίνσεϊ 4, Ακιόλ 6, Μπατίστα 2, Βούγιασιτς 8(2 τρ), Σαβάνοβιτς 7, Λαφαγιέτ 22 (4τρ), Μπάρατς 16 (7 ριμπ)

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Άντιτς 4, Σπανούλης 8, Ντόρσεϊ 8 (8 ριμπ), Κέσελ, Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 16 (2 τρ), Παπανικολάου 16 (6 ριμπ), Σλούκας 2, Λο 5 (1 τρ)