Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2012

Καβαλάρα στο Ρέθυμνο!!!

Επτάψυχη η Καβάλα πήρε μεγάλο διπλό (80-83) στο Ρέθυμνο αν και έχανε με 19 πόντους...

Oι Ρεθυμνιώτες μπήκαν με… φόρα στο ματς και αιφνιδιάζοντας την Καβάλα πήραν μόλις στο 3’ διαφορά δέκα πόντων (12-2). Με άμυνα μπετόν και βροχή από τρίποντα στο 8’ η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (28-9) υπέρ των Κρητικών που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (29-13).

Θεωρώντας προφανώς πως το ματς δεν είχε πια… ψωμί, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη όχι απλά να ροκανίσει τη διαφορά αλλά να ξαναμπεί για τα καλά στο ματς. Με τον Τέιλορ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, η Καβάλα έφτασε σε απόσταση βολής για πρώτη φορά στο 18’ (39-36) με 2/2 βολές του πάντα χρήσιμου Στεφανίδη. Ο Κρίστμας προσπάθησε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, γράφοντας με τρίποντο το 44-38, όμως με 2/2βολές του Τέιλορ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια σε απόσταση 4 πόντων (44-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο προσπάθησε να επαναλάβει το εκρηκτικό του ξεκίνημα, προηγήθηκε 50-40 στο 21’ όμως αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Καραποστόλου να βρίσκει διαρκώς τρόπο για να σκοράρει, στο 28’ πήραν το προβάδισμα με 56-58, χάρη σε τρίποντο του Έλληνα μπόμπερ. Μάχη σώμα με σώμα και το δεκάλεπτο βρίσκει το Ρέθυμνο στο 65-63.
 Με δύο σερί βόμβες του Καραποστόλου η Καβάλα ξέφυγε 65-69 στο 33’ και 67-74 στο 35’ όταν ο Στεφανίδης βρήκε επίσης στόχο από τα 6.75 μ. Σαν από μηχανής θεός, ο Τσόχλας πήρε μπροστά και με επτά διαδοχικούς πόντους, έφερε το ματς στα ίσια (76-76) τρία λεπτά πριν το τέλος. Στο 39’ με 2/2 βολές του Τέιλορ το σκορ έγινε 76-78, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έγραψε το 76-80. Με 2/2 βολές ο Λάτοβιτς μείωσε σε 78-80, όμως στα 30’’ με 1/2 έγραψε το 78-81.

Στα 15’’ με 2/2 βολές του Κρίστμας το Ρέθυμνο έφτασε στον πόντο (80-81), ενώ εν συνεχεία ο Τέιλορ με 1/2 έκανε το 80-82. Ο Στέργιος Κουφός πήρε τάιμ άουτ και στην επαναφορά ο Τσόχλας αστόχησε σε τρίποντο, ο Καραποστόλου πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Λάτοβιτς και με ½ βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-83…

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-63, 80-83,

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κριστμάς 22(3), Κούμουλος, Παπανικόλαου, Ράιτ 10, Τσόχλας 7(1), Καλλινικίδης 14(1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 5(1), Λάτοβιτς 17(3), Πέτγουεϊ 5(1), Δέδας, Κατσάρες.

ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10(1), Αγγελόπουλος 2, Τέιλορ 23, Στεφανίδης 12(2), Γεωργάκης, Καραποστόλου 25(5), Σίμτσακ 4,Ο’Μπράιαντ 7.