Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2012

Ο Ταπούτος μίλησε στο τέλος!

Με κορυφαίο τον Χρήστο Ταπούτο ο Άρης επικράτησε του Περιστερίου 71-66, σε αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες...

Το Περιστέρι παρατάχθηκε στον αγώνα χωρίς τους Ρόμπι και Μπόατεγκ που είναι τραυματίες, ενώ ο Άρης χωρίς τον Ρον Ντέιβις που στο ματς με τον ΑΓΟΡ έπαθε σύσπαση μυών στη μέση.

Ο Άρης κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει μια διαφορά πέντε πόντων, κυρίως με προσπάθειες των Μόλντροου και Μπόγρη , όμως το Περιστέρι με σερί 8-0 κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ και να βρεθεί προηγούμενο με 15-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης δεν κατάφερνε να διασπάσει εύκολα τη ζώνη με προσαρμογές των φιλοξενουμένων και επέλεγε την εύκολη λύση του τριπόντου έχοντας το τραγικό ποσοστό 3/15 ενώ είχε και αρκετές χαμένες βολές 4/10. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με πρωταγωνιστές κυρίως τον Σκοτ, που πέτυχε 14 πόντους αλλά και τους Γιαννόπουλο και Έντουαρντς, όπου είχαν 7 πόντους έκαστος, πήραν «κεφάλι» στο σκορ και μάλιστα διεύρυναν τη διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους, την οποία ωστόσο ο Άρης κατάφερε να μειώσει στους 3 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (31-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος και με κύρια «όπλα» τους Μπόγρη και Ταπούτο πήρε μια μικρή διαφορά επτά πόντων, την οποία κατάφερε να μειώσει το Περιστέρι στους πέντε με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο με τον Άρη να την αυξάνει σε κάποιο σημείο και στους εννέα πόντους με αποτέλεσμα να κάνει μια μικρή συντήρηση στα τελευταία λεπτά, όπου οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν στόχο από την ασφυκτική πίεση των «κιτρίνων».

Το τρίποντο του Μαυραειδή 38 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη «τελείωσε» και τυπικά το παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από ελεύθερες βολές των γηπεδούχων που πήραν μια αγχωτική αλλά πολύ σπουδαία νίκη. Το Περιστέρι αντίθετα γύρισε με «άδεις βαλίτσες» και το μόνο που κρατάει είναι η πολύ καλή εμφάνιση χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-34, 52-47, 71-66.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 9 (2), Κερούς 9 (1), Ταπούτος 16 (3), Τζέιμς 8 (1), Τσαϊρέλης 2, Κρούσιτς, Μπόγρης 10, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 8, Δήμας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 3, Γιαννόπουλος 14 (1), Μανωλόπουλος, Σκοτ 24 (3), Έντουαρντς 9, Πέτρουλας 9 (1), Τσιλούλης, Μότσνικ 5, Παπαγιάννης.