Κυριακή, 8 Ιανουαρίου 2012

Νίκη για το Ρέθυμνο! απέναντι στον ΑΡΗ

Επιστροφή στις νίκες για το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε του Άρη στην Κρήτη με 88-83. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Κολοσσό(στην παράταση) παρουσίασε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και πήρε ένα παιχνίδι που, επίσης, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιβεβαιώνοντας πως αποτελεί μία από τις ομάδες που θα κυνηγήσουν την είσοδό τους στα πλέι οφ. Κορυφαίοι των Κρητικών ήταν οι Κρίστμας (16 πόντοι),Λάτοβιτς (15 πόντοι) και Πέτγουεϊ (18 πόντοι), ενώ για τον Άρη ο Ντέιβιτς σκόραρε 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν εναλλάσσονταν από την αρχή στο σκορ, με τους γηπεδούχους, όμως, να δίνουν τον ρυθμό και να ελέγχουν τον ρυθμό. Έτσι, με τον Πέτγουεϊ να σκοράρει διαρκώς και να βρίσκει στο πρόσωπο των Καλλινικίδη και Κρίστμαςτους κατάλληλους συμπαραστάτες, το Ρέθυμνο πήρε διαφορά πέντε πόντων (18-13) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης κατάφερε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία (19-19 στο 12'). Η συνέχεια ήταν παρόμοια, αφού αφενός οι Κρητικοί αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, αφετέρου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον απαιτούμενο ρυθμό στην επίθεση και πήραν κεφάλι στο σκορ (32-36 στο 17').

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι (41-47 στο 22', 47-55 στο 26') αλλά δεν μπορούσε να διευρύνει τη διαφορά ή τουλάχιστον να την κρατήσει στα επίπεδα των έξι πόντων. Έτσι, δύο τρίποντα από τους Κρίστμας και Τσόχλα αλλά και ένα δίποντο του Ράιτ έφεραν το παιχνίδι και πάλι στον πόντο (58-59).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου είχαμε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων, αφού οι δύο ομάδες σκόραραν (σχεδόν) αποκλειστικά από τη γραμμή των 6μ75. Και πάλι, όμως, κανείς εκ των δύο δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ και να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Ταπούτος ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του και κατάφερε να φέρει τον Άρη και πάλι μπροστά στο σκορ με 72-74 στο 36ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τουςΠέτγουεϊ και Λάτοβιτς να σκοράρουν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 88-83.