Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2012

Το πάλεψε στην Ουκρανία, αλλά...

Δυσκολεύει η υπόθεση πρόκριση για τον Άρη στην επόμενη φάση, καθώς γνώρισε την ήττα και από τη Ντόνετσκ στην Ουκρανία με 81-74 και παραμένει δίχως νίκη.
Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, ο Άρης πάλεψε το παιχνίδι και αν δεν είχε αρχίσει τόσο άσχημα την αναμέτρηση ίσως να είχε καλύτερη μοίρα!
Οι «κίτρινοι» που έπαιζαν δίχως τον Τζέιμς, μπήκαν πολύ άσχημα στο παιχνίδι καθ΄ςω αφενός ήταν άστοχοι αφετέρου έκαναν εύκολα το λάθος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να προηγηθούν αρχικά με 16-6 και στη συνέχεια με 24-8 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 24-11.
Ο Άρης -όπως και στο παιχνίδι με την Χίμκι- παρουσίασε πολύ καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι με τον Ντέιβις να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας στο 16' σε 33-28.
Παρότι η Ντόνετσκ στο 18' έκανε το σκορ 40-29, ο Άρης με ένα σερί 5-0 έκλεισε το ημίχρονο με 40-34.
Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ντόνετσκ επέβαλε και πάλι το ρυθμό της παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με +10 (51-41) στο 23' και +12 (60-48) στο 26'.
Και πάλι ο Άρης με 5-0 μείωσε σε 60-53 στο τέλος του δεκαλέπτου, «μένοντας» έτσι μέσα στο παιχνίδι.
Οι γηπεδούχοι όμως με ένα 11-0 στο πρώτο τρίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου πήρε κεφάλι στο σκορ με 71-53. Παρά τη νέα αντίδραση του σκορ, η διαφορά είχε ξεφύγει αρκετά και το μόνο που κατάφεραν οι Θεσσαλονικείς ήταν να μειώσουν αρχικά σε 71-60 και σε 77-70.
Τελικά στο τέλος με ένα μικρό σερί 4-0 περιόρισαν την ήττα τους στο 81-74 με τους επτά αυτούς πόντους να αφήνουν ελπίδες ανατροπής στο παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο.
Τα δεκάλεπτα:24-11,40-34,60-53,81-74.

ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβόνοβ 13(3), Λι 12, Κάρι 18(2), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8(1), Λούποβι 2, Ραντένοβιτς 8(1), Κοβαλένκο, Γκλιέμποβ, Τζάκσον 6, Κραβτσόβ 12.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7(1), Κερούς 17(3), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22(2), Κρούσιτς, Μπόγρης 5, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14(1), Δήμας.
* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ηυ Χίμκι επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με 86-80