Τρίτη, 31 Ιανουαρίου 2012

Νίκη για ΑΡΗ!! Απέναντι στην Λιβερμπάν

Ενας Αρης ψυχωμένος, δεν κέρδισε μόνο τη Βιλερμπάν με77-60 αλλά και τα προβλήματα απουσιών και έμεινε ζωντανός στο όνειρο της πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Eurocup. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής εκμεταλλεύτηκε μαεστρικά τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και ο Αρηςαπέκτησε μία διαφορά που ίσως φανεί ζωτικής σημασίας για τη συνέχεια του στη διοργάνωση. Αποκάλυψη ο Νταν Μαυραειδής, ηγετικός ο Ντέιβις, γεμάτοι υποσχέσεις οιΒεργίνης και Μποχωρίδης

Η επιθετική παρουσία των Ντέιβις και Κερούς κάλυψε τις απουσίες των Τσαλδάρη και Ταπούτου στα πρώτα λεπτά του "τελικού" με τηΒιλερμπάν

Οι δύο παίκτες έβρισκαν τις λύσεις απέναντι στους αθλητικούς Γάλλους, ενώ στην άμυνα η γραμμή των ψηλών αποτελούσε φόβητρο για τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα ο Αρης να καταφέρει να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στους οχτώ πόντους (22-14) με τη λήξη, με δύο βολές του Τσαϊρέλη

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με καλάθι του Μπόγρη πέρασαν μπροστά με 31-19 στο 13'. Σε εκείνο το σημείο η Βιλερμπάν αποφάσισε να ανοίξει τον ρυθμό και να τρέξει, οΑρης κόλλησε επιθετικά για 3':30'' και ο Γκος έφτασε το σερί της ομάδας του στο 13-0 και την έβαλε μπροστά στο σκορ (32-31), τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 35-34 υπέρ των "κιτρίνων".

Ο ενθουσιασμός των Βεργίνη και Μποχωρίδη, αλλά και η άμυνα πάνω στα ατού της Βιλερμπάν, ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στον Αρη να αναπτύξει εκ νέου μία διαφορά 10 πόντων στο 25' (50-40), ύστερα από τρίποντο του Βεργίνη, με το προβάδισμα να μένει στην πλευρά της ελληνικής ομάδας μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (56-48).

Παρά το κακό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, που επέτρεψε στους Γάλλους να μειώσουν (56-52), η θέληση για νίκη και η δύναμη από τον κόσμο ώθησαν τους κίτρινους να πάρουν ξανά διψήφιο προβάδισμα (66-56) ύστερα από τρίποντο του πολύ καλού σήμερα Μαυραειδή, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Η ψυχολογία πλέον ήταν με την πλευρά του Αρη, ο οποίος δεν χαλάρωσε αμυντικά και κυνήγησε τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το 77-60 να πανηγυρίζεται δεόντως...

Διαιτητές: Γκαρσία - Ερτσεγκ - Σούλγκα.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 18 (2), Κερούς 9 (2), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 19 (1), Κρούσιτς, Μποχωρίδης 3 (1), Μπόγρης 7, Μάλντροου 6, Βεργίνης 11 (2), Δήμας.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Βενσάν): Αρμστρονγκ 9 , Λακόμπ 7, Βέστερμαν, Ζαν Σαρλ 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4 (1), Τόμπσον 10, Τιλί 17, Γκος 10 (2).