Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου 2012

Επική αντεπίθεση!!!

Τα πάνω-κάτω έφερε ο Ίκαρος και με φοβερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε του Ηλυσιακού με 75-69. Οι Ιλισιώτες είχαν προβάδισμα ακόμη και 21 πόντων αλλά στην επανάληψη έχασαν την επαφή με το καλάθι…

Με τους Τόντιτς-Νάνα να χτυπάνε από μέσα στη ρακέτα, ο Ηλυσιακός επέβαλλε τον ρυθμό του παίρνοντας μόλις στο 4’ διαφορά 8 πόντων (5-13). Ο Μπεκ προσπάθησε να γυρίσει το ματς για λογαριασμό του Ίκαρου όμως ήταν απελπιστικά μόνος, με αποτέλεσμα στο 9’ ο Ηλυσιακός να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα δέκα πόντων (13-23) και το δεκάλεπτο να κλείνει με τους Ιλισιώτες στο +9 (14-23). Όσοι περίμεναν την αντίδραση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο… διαψεύστηκαν με το καλημέρα.
 Με τρίποντο του… αναγεννημένου (μετά τη φυγή του Χολ) Τόντιτς στο 12’, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (14-31), με τον Ηλυσιακό να παρουσιάζει αξιοθαύμαστη αλληλοκάλυψη σε άμυνα και επίθεση. Αυτό γράφτηκε και στον πίνακα του σκορ στο 14’ όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι σε νταμπλ σκορ (18-36), ενώ στη συνέχεια με γκολ φάουλ του Νάνα ο Ηλυσιακός άνοιξε την ψαλίδα στο +21(20-41).
 Κάπου εκεί… λειτούργησε το ένστικτο των παικτών του Ίκαρου, που με σερί 7-0 μείωσαν σε 27-41 στο 19’ και σε 29-43 στο ημίχρονο.
Παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ηλυσιακός ξέφυγε πάλι με 16’ (29-45), στη συνέχεια με τον Μπεκ να πυροβολεί από παντού ο Ίκαρος μείωσε αρχικά στους 9 πόντους (38-47) και εν συνεχεία ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την πίεση στην άμυνα έφερε το ματς στα ίσα (54-54)με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενοι την… αφλογιστία του Ηλυσιακού. Το επιμέρους σκορ 25-11 της τρίτης περιόδου φανερώνει με τον καλύτερο τρόπο την εικόνα των δύο ομάδων που ήταν η μέρα με τη… νύχτα.

Με το +21 του Ηλυσιακού να έχει εξατμιστεί, ο Ίκαρος είχε πλέον το ψυχολογικό προβάδισμα. Και δεν άργησε να πάρει και αυτό στο σκορ… Με 2/2 βολές του Κουμπούρα οι γηπεδούχοι πέρασαν 56-54 στο 31’ ενώ στη συνέχεια το άστοχο τρίποντο του Χατζή ακολούθησε λέι απ του Μπέινς που έγραψε το 58-54. Ο Χατζής δεν λάθεψε στο δεύτερο σερί τρίποντο του και μείωσε στον πόντο (58-57).  Παρά την… επική αντεπίθεση του Ίκαρου, ο Ηλυσιακός άντεξε και οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο (64-64 στο 38’), έως το 39’. Κάπου εκεί, ο Μπέινς με επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 66-64, ο Τόντιτς αστόχησε, ο Κουμπούρας βρήκε στόχο (68-64) και στη συνέχεια έπειτα από ένα άστοχο τρίποντο του Αποστολίδη, ο απίστευτος Μπεκ με τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή (71-64) στους Ιλισιώτες…

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 29-43, 54-54, 75-69.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 7, Μπάξτερ 8, Κουμπούρας 9, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Τσιάρας , Βασίλιεβιτς , Παπαργυρόπουλος 9, Μπέινς 11, Μπεκ 25(4), Λιούμπισιτς 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός 6, Τόντιτς 13(2), Νάνα 14, Χατζής 4(1), Αποστολίδης 11(1), Τόμπσον 11(3), Κασελάκης 6, Τσιάκος 4.