Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2011

Δεύτερος μέσω... Ιταλίας (vds)

Ο Ολυμπιακός ήθελε πάση θυσία τη νίκη στη Γαλλία απέναντι στη Νανσί!
Όχι τόσο για να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου του, όσο για να μην βρεθεί 3ος ή 4ος και αντιμετωπίσει... συμπληγάδες στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκας. Το καθήκον του το έκανε.
Έκανε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή διοργάνωση με 79-74 ωστόσο δεν μπόρεσε να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου. Και αυτό λόγο... Φενέρ! Η νίκη της των Τούρκων στην Ιταλία απέναντι στην Καντου τον «έριξε» στην δεύτερη θέση, αλλά το γεγονός αυτό δεν έφερε και την καταστροφή στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο.
Ακόμα και αν έλειπαν από το ματς δύο βασικοί παίκτες της ομάδας, όπως ο Βασίλης Σπανούλης και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να περάσει αλώβητος από την Γαλλία και να «σπάσει» το ευρωπαϊκό ρόδι μακριά από το ΣΕΦ.
Οι Γιώργος Πρίντεζης, Πέρο Άντιτς και τα... επιθετικά ριμπάουντ (κυρίως αυτά του Κάιλ Χάινς) ήταν τα στοιχεία που έφεραν την ελληνική ομάδα σε θέση ισχύος στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Το διάστημα δηλαδή που κρίθηκε όλο το ματς!
Ο Σκοπιανός φόργουορντ πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τα χρώματα του Ολυμπιακού (20 πόντοι με 4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες), αναλαμβάνοντας την ευθύνη της επίθεσης σε δύο κρίσιμα σημεία του αγώνα. Πρώτα τη στιγμή που η Νανσί είχε βρεθεί στο +13 (37-24 στο 13') και έδειχνε να ελέγχει το ματς και εν συνεχεία όταν ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ (64-56 στο 28').
Ο Άντιτς ήταν εκεί. Πότε με... εντυπωσιακά καρφώματα και πότε με μακρινά τρίποντα κρατούσε τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Όμως εκείνος που έκανε τη μεγάλη διαφορά δεν ήταν άλλος από τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού ήταν γι' άλλο ένα ματς ουσιαστικός. Τόσο στην επίθεση όσο και στα ριμπάουντ βοηθώντας τον Κάιλ Χάινς μέσα στη ρακέτα.
Συγκεκριμένα τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος (!) σε 24 λεπτά συμμετοχής. Όσο για τον Χάινς; Μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο (12 στο σύνολο, εκ των οποίων τα επτά επιθετικά!) και ανανέωνε τις «ερυθρόλευκες» επιθέσεις, κυρίως στην τέταρτη περίοδο.
Σε γενικές γραμμές η υπεροπλία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ (43 έναντι 29 με 17 επιθετικά!!!) και οι καλές συνεργασίες στην επίθεση (19 ασίστ!) υπερκάλυψαν την αστοχία στα τρίποντα (6/26) με τον Γκετσεβίτσιους να έχει 2/8 και τον Λούκας 0/3.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 44-47, 64-61, 74-79
ΝΑΝΣΙ (Μονσό): Γκραντ 6(2), Μπαντιάν 8, Σούλερ 18, Σιλά, Λίνεχαν 8(1), Σαμνικ 10, Αμαγκού 6, Μόερμαν 11(1), Γκρέγκορι 7
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 4, Αντιτς 20(2), Κέσελ, Πελεκάνος 5, Γκετσεβίτσιους 6(2), Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 18(2), Μάντζαρης 2, Σλούκας 8