Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2011

«Αντίο» με ήττα για τον ΠΑΟΚ

«Αντίο» με ήττα για τον ΠΑΟΚ Με ήττα και συνολικό απολογισμό μία νίκη και πέντε ήττες, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο EuroCup ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πλαίσιο της 6ης και τελευταία αγωνιστικής, ηττήθηκε στην Γαλλία από τη Σολέ με 69-66.

Κορυφαίοι για το ελληνικό συγκρότημα που προσπάθησε αλλά έμεινε από δυνάμεις, οι Καλαμπόκης και Γκίντενς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μάρκους Γκορί, ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο (10-23), όμως στο δεύτερο «κατέρρευσε» (σ.σ. επιμέρους σκορ 27-11), με το ματς να κρίνεται ουσιαστικά εκεί.
Βεβαίως οι παίκτες του «δικεφάλου» δεν τα παράτησαν και με μεγάλη προσπάθεια κατάφεραν να μετατρέψουν το 51-40 του 25' στο υπέρ τους 51-53 του 31' από το καλάθι του Γκίντενς.

Μέχρι εκεί όμως, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν δεν μπόρεσε να περιορίσει την «πολυφωνική» επίθεση των Γάλλων, που με σερί 11-0 προσπέρασαν με 62-53, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος.