Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2011

Περίπατος του Άρη με τη Γκαστέρα!

Ο Άρης κέρδισε τη Γκαστέρα με σκορ 79-58 για την 4η αγωνιστική του Γιούροκαπ, όμως θα χρειαστεί άλλη μια νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά τη νίκη της Ρουντούπις στη Τσεχία επί της Νίμπουρκ.

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το μυαλό του ακόμα στον Ολυμπιακό. Το εκμεταλλεύτηκαν οι Ολλανδοί και προηγήθηκαν με 7-2 και 13-6, όμως σταδιακά οι κίτρινοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους. Η είσοδος των Μαυραειδή, Κερούς και Ταπούτου άλλαξε τις ισορροπίες. Οι δύο πρώτοι έδωσαν λύσεις στην άμυνα, ο αρχηγός των κίτρινων σκόραρε κατά συρροή (14π. στο α' μέρος) και έτσι ο Άρης προηγήθηκε με 20-19 (9') και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 25-22.

Με συνεχόμενους πόντους του Ταπούτου η διαφορά πήγε στους οχτώ πόντους (30-22 στο 12'). Στο 13' το σκορ ήταν 32-26 και μέχρι το 18' οι Ολλανδοί δεν σκόραραν. Ο Άρης έκανε σερί 16-0, έφτασε στο +22 (48-26), αλλά “χαλάρωσε” στο φινάλε του ημιχρόνου και η Γκαστέρα μείωσε σε 48-33.

Ο Άρης δεν σκόραρε στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Γκαστέρα μείωσε στους 10 πόντους (48-38), όμως ο Άρης μέσα από την καλή του άμυνα, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 57-43 και στις αρχές της τέταρτης περιόδου “ξέσπασε”. Η διαφορά έφτασε τους 29 πόντους (73-44 στο 36') και εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-33, 57-43, 79-58

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 8, Κερούς 11 (2), Ταπούτος 14 (2), Τζέιμς 13 (2), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 6 (1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 3 (1), Μπόγρης 6, Μάλντροου 10, Τσαλδάρης 2, Δήμας.

ΓΚΑΣΤΕΡΑ: Γουέσμπι 11 (1), Ντε Ρανταμί 4, Ντε Ρανταμί 4, Ντε Ρος 1, Ντορισό 4, Θέουβκενς 1, Μπελ 17 (3), Μακ Κλίρι 2, Γουάιατ 14, Ντιφάρες , Βουρν.