Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2011

Ο Κολοσσός νίκησε και τον ΠΑΟΚ!

Κάποιος να τον σταματήσει… Ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να υποτάξει και τον ΠΑΟΚ επικρατώντας με 76-67 στο «Βενετόκλειο» και να σημειώσει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, αποδεικνύοντας πως μέχρι στιγμής τουλάχιστον, οι αντίπαλοι θα πρέπει και να τον φοβούνται και να τον σέβονται.
Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα σερί 29-11, να ανεβάζουν την διαφορά στους 15π. Και στην ουσία να καθαρίζουν το ματς.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και να προηγηθούν με 15-8 τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου 10λεπτου. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, με την περίοδο να κλείνει στο 20-19. Το ξεκίνημα της 2ης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης και να φτάνουν στο +7 στο 13ο λεπτό (25-32), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 39-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός αναδιοργανώθηκε και κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 44-43 στο 23' και χάρη σε εύστοχες βολές του Χόπσον. Κάπου εκεί άρχισε η… αντίστροφη μέτρηση για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έκανε ένα σερί 16-0 και έκανε το 63-48, ενώ η λήξη της περιόδου την βρήκε να προηγείται με 63-50.
Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα της Ρόδου να διατηρεί την κυριαρχία κόντρα στον ΠΑΟΚ που κατάφερε μεν να μειώσει στους 9 (76-67) αλλά όχι να κάνει και την ανατροπή. Από πλευράς γηπεδούχων, ο Χόπσον σταμάτησε στους 17 πόντους ενώ ο Τσάμης στους 16. Για τον ΠΑΟΚ, ο Ντικούδης ξεχώρισε με 21 πόντους

Τα 10λεπτα: 20-19 , 34-39 , 63-50 , 76-67
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 2, Χάτεν 11, Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 8, Μπόικιν 10, Χαρίσης 8, Τσάμης 16, Χόπσον 17
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 2, Στίγγερς 2, Γκορί 12, Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 14, Αντριουσκεβίτσιους 3, Ράιτ 3, Γιαννακίδης 10, Καλές.