Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2011

«Πάγωσε» στη Μόσχα

Νίκη προκείμενου να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες είχε για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Β΄ Ομιλο της Ευρωλίγκας ήθελε ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Ομως οι Πράσινοι τελικά δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας βαριά ήττα από τους Μοσχοβίτες με 91-75.
Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν από την αρχή σχεδόν να κυνηγάνε στο σκορ τους Ρώσους. Με την πάροδο του χρόνου οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν και έτσι οι Πράσινοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με δυο πόντους και συγκεκριμένα 47-49.

Ομως, τα λάθη στην άμυνα και η… εκνευριστική ευστοχία των Ρώσων από την γραμμή των 6,75 συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα ξέσπασμα διαρκείας και σερί οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έκαναν σερί 14-0 και βρεθηκαν στο 23΄ να προηγούνται με 61-49, βάζοντας τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού και φυσιολογικά ήρθε η ήττα για το Τριφύλλι με 91-75, που το αφήνει οριστικά στην δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-49, 75-63, 91-75.