Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2011

Ξέσπασε πάνω στον Ηλυσιακό ο Παναθηναϊκός

Το "μάρμαρο" από την ήττα στην Καβάλα πλήρωσε ο Ηλυσιακός, καθώς ο Παναθηναϊκός ξέσπασε νικώντας τον με το εντυπωσιακό 84-58 για την 7η αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός... ξέσπασε για την ήττα από την Καβάλα πάνω στον Ηλυσιακό, του οποίου κι επιβλήθηκε με σκορ 84-58 για την 7η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα σοβαρή και διατήρησε ως το τέλος τη συγκέντρωσή της, παρά τα πολλά σχήματα που επιλέχθηκαν.
Το προπονητικό τιμ του Παναθηναϊκού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, σε ένα ματς που οι "πράσινοι" ήταν καταιγιστικοί έξω από τα 6.75μ. πετυχαίνοντας τελικά 12/23 σουτ τριών πόντων με ποσοστό 52%.

Πολύ καλοί και στα δίποντα με 56% ευστοχίας, ενώ στις βολές είχαν μόλις 67%, καθώς μόνο οι 18 από τις 27 βρήκαν στόχο. Από την άλλη, ο Ηλυσιακός δεν είχε τις λύσεις, το παιχνίδι πήγε σε γρήγορο ρυθμό και από το β' δεκάλεπτο κι έπειτα δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Πάλι καλά που υπήρχε ο Τόντιτς στο τέλος γιατί η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λόγκαν που τελείωσε το ματς με 14 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Πατ Καλάθης ο οποίος με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 22 λεπτά συμμετοχής ήταν εξαιρετικός κι άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Ομπράντοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 26-13, 45-22, 66-36, 84-58

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Ζούμπος 1, Μάριτς 7, Μπατίστ 2, Λόγκαν 14(2), Σάτο 9(3), Καλάθης 11(2), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 10, Νικ Καλάθης 5(1), Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 9(2).

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 3(1), Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 23(4), Νάνα 5, Χατζής 5, Αποστολίδης, Τόμπσον 2, Χολ 14, Κασελάκης 2, Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.