Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2011

"Εκαψε" την Φλέιμς!

"Εκαψε" την Φλέιμς!Ακόμη μια καλή εμφάνιση πραγματοποίηση ο Άρης που επικράτησε εκτός έδρας της Γκας Τέρα Φλέιμς με 58-51 για την 3η αγωνιστική του EuroCup.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν κακή απόδοση και η αστοχία ήταν το βασικό χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου. Ενδεικτικό είναι το σκορ με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο, 9-9.
Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και με τον Μόλντρου να οδηγεί την κούρσα, προηγήθηκε ακόμη και με 7 πόντους στο 17' αλλά τελικά τέλειωσε το ημίχρονο στο +2 (20-22).

Στην επανάληψη ο Άρης παίζοντας αρκετά καλή άμυνα, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη της Γκας Τέρα Φλέιμς και με τον Δημήτρη Βεργίνη να εκτελεί, διεύρυνε την διαφορά στο σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου βρισκόταν στο +12 (29-41).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό αλλά η Γκας Τέρα Φλέιμς δεν παράτησε το ματς και στο 38' μείωσε την διαφορά στους 6 (49-55). Ο Άρης όμως δεν πανικοβλήθηκε και πήρε τελικά την νίκη με 51-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 20-22, 29-41, 51-58.
ΓΚΑΣΤΕΡΑ (Σάλεμ): Ουέμπι, Ντε Ραντάμι 10, Ντορισό 19 (2), Τέουφκενς, Βαν Σκάικ, Μπελ 9 (2), ΜακΚλίρι 2, Γούιατ 5, Ντεφάρ 6, Βούρν.

ΑΡΗΣ
(Αλεξανδρής): Μαυραειδής 8 (1), Κερούς 4, Τζέιμς 1, Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 7, Κρούσιτς, Μπόγρης 6, Μάλντροου 14, Τσαλδάρης 3 (1), Βεργίνης 11 (1).