Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2011

Κιριλέ ... στην παράταση η ΤΣΣΚΑ

Χρειάστηκε μία παράταση στην οποία ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Διαμαντίδη για να φύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 78-76.

Ματς αντάξιο της φήμης των δύο ομάδων έγινε στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τελικά το παιχνίδι από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 78-76 στην παράταση.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε όταν ο Διαμαντίδης αποβλήθηκε στα 55'' πριν το τέλος του κανονικού αγώνα και ο Παναθηναϊκός έμεινε αβοήθητος στην παράταση. Μοιραίος στο τέλος ο Ρομέιν Σάτο ο οποίος έκανε δύο λάθη στην παράταση.
Στο μεγάλο ντέρμπι του Β' ομίλου ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν εκείνη που νίκησε στις λεπτομέρειες. Τα 19 λάθη ήταν πάρα πολλά για εντός έδρας ματς και μάλιστα κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν τα συγχωρεί.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Καϊμακόγλου με 13 πόντους και το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος. Ωστόσο, φάνηκε να είναι μόνος. Ο Καλάθης με 11 πόντους τον ακολούθησε, αλλά ήταν νευρικός σε κρίσιμα σημεία, το ίδιο και ο Γιασικεβίτσιους. Οι δυο τους δεν μπόρεσαν να καλύψουν το κενό του Διαμαντίδη.
 Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-32, 57-54, 71-71, 76-78.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 9, Λόγκαν 5(1), Σάτο 7(1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 4, Καλάθης 11(1), Σμιθ 9(2), Καϊαμκόγλου 13(3), Γιασικεβίτσιους 6.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 3(1), Σισκάουσκας 14(2), Κρστιτς 13, Κιριλένκο 9(1), Βοροντσέβιτς 4, Σβεντ 10, Καούν 6, Κριάπα 11, Πονκρασόφ, Γκόρντον 8(2).

* Στο 5' αποχώρησε ο Τσαρτσαρής τραυματίας στο πόδι κι ενώ είχε αγωνιστεί μόλις για 42''. Μετά το τέλος του αγώνα πήγε να κάνει μαγνητική τομογραφία.