Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου 2011

Πώς ...Χάινς έτσι Ολυμπιακέ

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έδωσε τη νίκη στην Καντού απέναντι στον Ολυμπιακό με 64-63 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο "Παλά Ντέσιο". Μοιραίος ο Κάιλ Χάινς .

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ιταλία από την Καντού με 64-63 σε ένα παιχνίδι, όπου ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ευστόχησε στη βολή της νίκη για την ομάδα του Αντρέα Τσιντσιέρι και στη συνέχεια "έκοψε" τον Κάιλ Χάινς στην εκπνοή του ματς.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος.
Ο Γεωργιανός, ο οποίος συμπλήρωσε τα τέσσερα φάουλ από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, δίνοντας έναν λόγο στον Τριντσιέρι για να πονοκεφαλιάζεται. Παρόλα αυτά, ο Ντένις Μαρκονάτο έδωσε λύσεις στους Ιταλούς και ο Σερμαντίνι τη νίκη στο τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κάιλ Χάινς που είχε πάθει θλάση στον δεξί ώμο δεν κατάφερε να πετύχει το καλάθι που θα χάριζε στους "ερυθρόλευκους" το πρώτο τους εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα, οι οποίοι πλέον μετρούν μία νίκη σε τέσσερα παιχνίδια. Αξίζει να αναφέρουμε, πάντως ότι ο Ολυμπιακός έχει τρία εκτός έδρας παιχνίδια, κάτι που του δίνει το δικαίωμα να τις... πατσίσει στο ΣΕΦ, από την στιγμή μάλιστα που κόντρα σε Κάχα και Καντού είναι στο καλάθι.

Από τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 23 πόντους και ο ακολούθησε ο Μάρκο Κέσελ με ο οποίος πέτυχε 11. Για την Καντού ο Λιούνεν είχε 12, ο Μαρκονάτο 10 και ο Σερμαντίνι 8.
Τα δεκάλεπτα: 12-16, 31-34, 45-49, 64-63.

Καντού (Τριντσιέρι): Λάιτι, Μίτσοφ 2, Σκέκιτς 8, Μαρκοϊσβίλι 8, Λιούνεν 12(2), Μαρκονάτο 10, Ματζαρίνο 6(1), Σερμαντίνι 8, Τσιντσιαρίνι 5, Μπαζίλε 5(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λούκας 4, Άντιτς 1, Σπανούλης 23(2), Κέσελ 11(3), Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 4, Γκετσεβίτσιους 8(1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3, Κατσίβελης 5(1).