Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2011

ΟΣΦΠ:Kill… Chief

Kill… ChiefΜε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ με σκορ 81-74 και πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.
Ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης αρχικά και στη συνέχεια ο Γιώργος Πρίντεζης επανέφεραν τους «ερυθρόλευκους» από το -12, στο τρίτο δεκάλεπτο και με «όπλο» την καλή άμυνα οι Πειραιώτες έκαναν «σεφτέ» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
Με συνολικά 22 πόντους τελείωσε το ματς ο "Kill Bill", ενώ πολύ καλή εμφάνιση και για τον Δημήτρη Κατσίβελη που βοήθησε αρκετά στην άμυνα.

Δεκάλεπτα: 12-14, 26-37, 53-54, 74-81
Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Χάινς 10, Λούκας 2, Άντιτς 5, Σπανούλης 22 (2), Χάουαρντ, Κέσελι 2, Παπαδόπουλος 6 (1), Γκετσεβίτσιους 13, Πρίντεζης 21 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Σπάχια): Ούκιτς 13 (1), Τζέρελς 9 (1), Ονάν 3, Βιντμάρ, Πεκέρ 2, Γκίστ 14, Σαβάς 6, Σεφολόσα 17 (1), Μπογκντάνοβιτς 2, Πρέλντζιτς 8.