Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2011

«Κολοσσιαία» πρεμιέρα!

«Κολοσσιαία» πρεμιέρα! Καλύτερο ποδαρικό στο πρωτάθλημα δεν το περίμενε ούτε ο ίδιος ο προπονητής του Κολοσσού! Ο Βασίλης Φραγκιάς είδε την ομάδα του να κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στον Πανιώνιο και να φτάνει σε μια εύκολη νίκη στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος με 72-67.

Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε το νικηφόρο της σερί στα μεταξύ τους ματς και διατήρησε την παράδοση απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες τα τελευταία χρόνια.
Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα, διατηρώντας μια διαφορά μεγαλύτερη των 15 πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Ο Ρούμπιν Μπόικιν ήταν εκείνος που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στους «κυανέρυθρους» αφού υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε... ασταμάτητος. Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους έχοντας 6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 4 ριμπάουντ σε 35 λεπτά συμμετοχής.
Βέβαια δεν ήταν μόνος του αφού ο... παλιός Άγγελος Τσάμης να αποτελεί εγγύηση για τους Ροδίτες, ενώ πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Μάρκους Χάτεν. Σίγουρα ο Φραγκιάς θα περίμενε πολλά περισσότερα από τον Σκότι Χόπσον (8 πόντοι με 3/7 σουτ), ο οποίος ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό.
Όμως από τη στιγμή που ο Πανιώνιος είχε μόνο έναν... παίκτη στο ρόστερ του δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε τα πάντα για τον Πανιώνιο με 25 πόντους, αλλά δεν είχε καμία βοήθεια από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Οι τρεις Αμερικανοί είχαν 19 πόντους στο σύνολο, γεγονός που έδεσε... κόμπο τα χέρια του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Κολοσσός έχτισε τη διαφορά στο σκορ (42-25) την οποία και διατήρησε στο δεύτερο μέρος.
Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-25, 54-40, 72-67
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Β. Φραγκιάς): Λιακόπουλος 6, Χάτεν 13(1), Καλαϊτζής 2, Πάνος 2, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος, Μπόικιν 20(2), Χαρίσης 8, Τσάμης 13, Χόπσον 8(1), Αυγενίκος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ. Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κις 5(1), Αθανασούλας 2, Στέφενσον 8, Ντίμπλερ 6(2), Μπατής 10(3), Γιάνκοβιτς 25(1), Καββαδάς 1, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 8, Νατζφέι.