Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2011

Απίστευτη ανατροπή στα Ιλίσια!

Απίστευτη ανατροπή στα Ιλίσια! Ναι! Γι' αυτά τα ματς μας αρέσει να βλέπουμε (και) την Α1!
Η πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος ήταν κάτι παραπάνω από ονειρική για όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό των Ιλισίων προκειμένου να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση του Ηλυσιακού με την Καβάλα!

Αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως θα «καθαρίσουν» το ματς, στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έκανε το μεγάλο come back υποχρεώνοντας τους Καβαλιώτες σε πραγματικό... χαρακίρι.
Πρώτα με τρίποντο του Ντι Τζέι Τόμπσον και στη συνέχεια με καλάθι του Νικου Χατζή, ο Ηλυσιακός επικράτησε με 68-67 και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα!
Αντίθετα, στην Καβάλα θα πρέπει να... χτυπάνε τα κεφάλια τους στον τοίχο για το «κάζο» που έπαθαν στα τελευταία λεπτά! Για 39 λεπτά και 55 (!!!) δευτερόλεπτα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε το προβάδισμα στο σκορ και έδειχνε πως θα φτάσει σε ένα μεγάλο «διπλό».
Όμως υπολόγιζε χωρίς τους... ξενοδόχους. Ο Ντι Τζέι Τόμπσον ήταν εκείνος που πήρε θέση στα... decks των Ιλισίων και έδωσε τον ρυθμό για την μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων. Αν και η Καβάλα προηγήθηκε με 67-63 στα 20'' πριν από το τέλος, ο Αμερικανός με τρίποντο μειώσε στον πόντο.
Αμέσως μετά ακολούθησε τραγικό λάθος της Καβάλας, αλλά ο βραχύσωμος γκαρντ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε λέι απ. Ο Σίμτσακ τον φιλοδώρησε με τάπα αλλά η μπάλα παρέμεινε στην κατοχή του Ηλυσιακού με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος.
Στην επαναφορά, ο Νίκος Χατζής ευστόχησε από κοντινή απόσταση και έδωσε για πρώτη φορά (!) το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση με τον Τέιλορ και οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν μια μεγάλη και... ανέλπιστη νίκη!
Τα δεκάλεπτα: 17-26, 29-37, 47-49, 68-67
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δ. Πρίφτης): Σπανός, Ματαλόν, Τζόνσον 2, Τόντιτς 8, Χάρντινγκ 4, Χατζής 15, Αποστολίδης 10, Τόμπσον 10 (2), Χολ 13 (11ρμπ), Κασελάκης 4, Γαλιώτος 2.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Γκάρισον 2, Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 14, Στεφανίδης 3, Κοστόφ 5, Καραποστόλου 22 (3), Σίμτσακ 6, Ο Μπράιαντ 8.