Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2011

ΟΣΦΠ: Ανέτοιμος...

Mε το αριστερό μπήκε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας καθώς γνώρισε την ήττα με 76-61 από την Μπιλμπάο στην Ισπανία. Η ομάδα του Φωτη Κατσικάρη μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ από την πρώτη περίοδο και έκανε σαφές ότι το βράδυ των παικτών του Ντούσαν Ιβκοβιτς δεν θα ήταν εύκολο.

Ωστόσο ο Γκετσεβίτσιους φρόντισε στην πρώτη περίοδο ώστε οι Ολυμπιακός να μείνει κοντά στο σκορ (18-11) και να μην απομακρυνθούν πάρα πολύ οι Βάσκοι. Με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται και στην δεύτερη περίοδο η προσπάθειες των Σπανούλη και Χαινς εγκλωβιζόταν στην άμυνα ζώνης που επέλεξε για τους παίκτες του ο Φώτης Κατσικάρης.

Με τον Κέσελ να είναι νοκ-αουτ ο Ντουσαν Ιβκοβιτς έκανε ότι μπορούσε για να μειώσει το σκορ στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο εκπληκτικός Μπάνιτς από την πλευρά των γηπεδούχων αλλά και η τεχνική ποινή στον Πρίντεζη ανέβασαν την διαφορά πάλι στους 11 πόντους με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο εκνευρισμός στις τελικές επιλογές των Ερυθρολεύκων αλλά και το συνετό παιχνίδι των Βάσκων που είχαν σε καλή μέρα τους Μπάνιτς, Βασιλειάδη και Φίσερ έφεραν το τελικό αποτέλεσμα. Η σημερινή εμφάνιση έδειξε ότι η ομάδα του Πειραιά χρειάζεται ακόμη δουλειά για να βρει τον ρυθμό της.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 37-31, 60-49, 76-61
ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Κατσικάρης): Φίσερ Τζος 2, Τζάκσον 11 (1τρ., 5ασ.), Χαμπλ 2, Μπάνιτς 22 (8/8β., 7/9δ.), Μουμπρού 4 (1), Στέβιτς, Ερβέλ, Φίσερ Ντ΄Ορ 16 (8ρ.), Λόπεθ, Βασιλειάδης 9 (2), Γκριμάου 7 (1), Μπλουμς 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιβκοβιτς): Χάινς 14 (6/8δ.), Αντιτς 4 (1/8σ.), Σπανούλης 9 (1), Χάουαρντ 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 15 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 4.