Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2011

Ήττα από την Παρτιζάν και παράπονα Αλεξανδρή!

Η ήττα του Άρη από την Παρτιζάν με σκορ 81-69 στο τουρνουά του Πράβετς προβλημάτισε τον Βαγγέλη Αλεξανδρή, που μίλησε με σκληρή γλώσσα...

Ο Άρης ήταν πολύ κακός ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 50-38. Το καλό διάστημά του ήταν η τρίτη περίοδος, όταν και υποχρέωσε με την καλή του άμυνα τους Σέρβους να πετύχουν μόλις 12 πόντους. Το σκορ έγινε 62-57, όμως και πάλι στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Αλεξανδρή δεν είχαν την εμπειρία να κρατηθούν μέσα στο παιχνίδι.

Η Παρτιζάν προηγήθηκε με 75-59 και κέρδισε τελικά εύκολα με σκορ 81-69. “Δεν έμεινα ευχαριστημένος από την ομάδα. Ίσως να είμαι εγώ απαιτητικός, ίσως να είναι οι προσδοκίες μεγάλες...

Κάναμε ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο, όπου δεχτήκαμε 50 πόντους. Σε αυτό το διάστημα είχαμε αργές επιστροφές, αδυναμία στην οργάνωση του παιχνιδιού. Έχουμε βάλει πέντε απλές αρχές στην άμυνα και δεν τις υλοποιήσαμε.

Στο δεύτερο μέρος που επιμέρους ήταν ισόπαλο (31-31) έμεινα ευχαριστημένος, αλλά και πάλι παίζοντας τόσο καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, αναγκάσαμε την Παρτιζάν να βάλει μόλις 12 πόντους και δεν είχαμε την εμπειρία και την ωριμότητα να κρατηθούμε στο παιχνίδι”,
 είπε ο Αλεξανδρής και πρόσθεσε πως “έχουμε αδυναμία και το inside game.

Στον Γουότκινς ακουμπήσαμε τη μπάλα σήμερα δέκα φορές και δεν βάλαμε καλάθια... Αν δεν έχεις στήριγμα κάτω από τα καλάθια, δεν μπορείς να αξιοποιήσεις και την περιφέρειά σου. Είμαι άνθρωπος που δίνει ευκαιρίες, αλλά δεν μπορώ... Σε πιάνει το παράπονο, πρέπει να πεις κάπου τον πόνο σου... Είναι έμπειρος, έχει παίξει στο ΝΒΑ, αλλά... Και ο Σαμ (Μάλντροου) δεν ήταν καλός. Τον έβγαλαν με πέντε φάουλ χωρίς να το καταλάβει. Δεν γίνεται... Χρειάζεται εμπειρία, που δεν την έχει η ομάδα αυτή τη στιγμή”.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-50, 57-62, 69-81.

ΑΡΗΣ: Μαυραϊδής 14, Όλιβερ 6, Κιρούς 8, Μάλντροου 9, Γουότκινς 10, Δήμας 3, Βεργίνης 7, Βεζένκοφ, Μποχωρίδης, Τσαϊρέλης 12, Κάσουρας.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Λο 3, Ραντούλιτσα 16, Κάτιτς 6, Μπόζιτς, Ντέκιτς 9, Κέτσμαν 13, Λούτσιτς 14, Τσεκόφσκι 7, Μιλοσάβλιεβιτς 9, Γιάμαραζ, Άντουσιτς 7.