Κυριακή, 5 Ιουνίου 2011

Η Ευρωλίγκα περνάει απο την Πυλαία!!

"Break" στο "break" στο Αλεξάνδρειο, καθώς ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με 91-80 και οδήγησε τη σειρά (2-2) σε πέμπτο παιχνίδι στην Πυλαία!

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από μετά το καλό ξεκίνημα τους κατάφεραν μέσα σε ένα πεντάλεπτο να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά και να φτάσουν στη νίκη με 91-80.

Πλέον η σειρά θα κριθεί στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στην Πυλαία με φόντο την έξοδο στην Ευρωλίγκα.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό του, παίρνοντας το προβάδισμα 7-12 έπειτα από καλάθι του Ντόζιερ. Ο Άρης, πάντως μάζεψε στη συνέχεια τη διαφορά και κατάφερε να πλησιάσει στους δύο πόντους ύστερα από καλάθι και φάουλ του Κώστα Χαραλαμπίδη (12-14).

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Χαραλαμπίδη για ακόμα μία φορά (είχε ήδη φτάσει τους 12 πόντους) κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (18-18). Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ, αντέδρασε ξέφυγε με 5 πόντους (18-23), προτού επανέλθουν οι "κιτρινόμαυροι" και κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (23-24).

Έπειτα ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και παρά την πίεση του Άρη κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ και να ξεφύγει μάλιστα με 7 πόντους (28-35 στο 14') μετά από τρίποντο του Δέδα και ενώ είχε προηγηθεί άστοχο σουτ του Χατζηβρέττα.

Για ακόμα μία φορά, όμως ο Άρης αντέδρασε... Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς άρχισαν την αντεπίθεση τους και με τους Νίκο χατζηβρέττα, Κώστα Χαραλαμπίδη πέρασαν μπροστά και φρόντισαν να αυξήσουν την διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 50-42. Ο Σούλης Μαρκόπουλος προσπαθούσε, αλλά δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο για τον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος είχε φτάσει τους 19 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 50-42, 66-66, 80-91.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6(1), Ταπούτος 7, Κινγκ 9, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 16, Χαραλαμπίδης 28(3), Κασίροφ 6, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 1, Σλούκας 7(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 14, Κρίστμας 18(3), Αποστολίδης 2, Δέδας 8(2), Ντόζιερ 12, Στίγκερς 6(1), Μπούλιαν 6, Γιαννακίδης 5, καλλές, Γκετσέφσκι 20, Καλαμπάκας.